Z pewnością niejednokrotnie wyobrażałeś/aś sobie sytuacje, w których jesteś studentem/ką brytyjskiej uczelni i czujesz, że kompletnie do niej nie pasujesz lub masz wrażenie, że kurs, który wybrałeś/aś, nie spełnia Twoich oczekiwań, a miasto jest nudne i brzydkie. Na szczęście zawsze istnieje możliwość zmiany studiowanego kierunku, jednak zwykle wiążę się ona z wieloma trudnościami. Warto więc zasięgnąć odpowiedniej wiedzy przed złożeniem aplikacji a także zapoznać się z realiami kursu i pracy w wybranym zawodzie. Jednak w sytuacji, w której jesteś przekonany/a co do niesłuszności swojej pierwotnej decyzji, masz do wyboru następujące opcje:
Zmiana kierunku w obrębie tej samej uczelni
Jej możliwość zależy od różnicy programowej pomiędzy kierunkami, jak i liczby wolnych miejsc na wybranym kursie. W większości przypadków możliwe jest przeniesienie w ramach jednego wydziału, zwłaszcza w trakcie pierwszego roku.
Jeśli jednak programy różnią się znacząco, może być konieczne zaliczenie materiału dotychczas przerobionego lub nawet rozpoczęcie studiów ponownie od pierwszego roku, a więc i ponowne aplikowanie przez UCAS. W tym drugim przypadku nigdy nie masz gwarancji, że pomyślnie przejdziesz proces rekrutacji UCAS.
Przeniesienie na inny uniwersytet
Uczelnie są otwarte na transfery pierwszoroczniaków pomiędzy nimi, jeśli tylko kandydat spełnia mniej więcej wymagania maturalne na docelowej uczelni.
W określonych przypadkach student będzie zobowiązany do okazania odpowiednich wyników z konkretnych przedmiotów z uczelni A. Wniosek z tego płynie jeden – niezależnie od satysfakcji z wybranego kursu, pracuj ciężko i wytrwale.
Warto pamiętać również o tym, że niemożliwe jest przeniesienie się z uczelni, której wymogi wahają się np. w granicach 2 rozszerzeń po 60%, na taką, która przyjmuje studentów z 3 rozszerzeniami po 80%. Innymi słowy, nie przeniesiesz się na prestiżową uczelnię (B) z uczelni ze średniej czy niskiej półki (A) – chyba, że spełniasz wymagania maturalne uczelni B, wtedy są szanse. 🙂
UWAGA! Nie polegaj w 100% na możliwości zmiany kierunku
Fatalnym i nieszczęsnym pomysłem jest aplikowanie na łatwy kierunek / uczelnię z niskimi progami z zamiarem przeniesienia się na ten bardziej wymagający / uczelnię z wyższymi progami. Z reguły jest to niemożliwe lub bardzo trudne w realizacji. Wyjątkiem może być sytuacja opisana w powyższym punkcie
Skorzystaj z naszej pomocy, aby zapewnić sobie sukces!
Jak już pewnie wiesz, współpraca z nami jest w pełni bezpłatna, nieograniczona, bez umów i bez haczyków. Jesteśmy również jedyną organizacją, która nie posiada partnerskich uczelni, więc zamiast zajmować się reklamowaniem danych uniwersytetów, możemy w pełni skupić się na Twoim sukcesie. Na podstawie Twoich zainteresowań, szkolnych osiągnięć i aspiracji, skrupulatnie przeanalizujemy całą Twoją sytuację i wspólnymi siłami zbierzemy listę najlepszych uniwersytetów, na które masz szanse się dostać, a które oferują wybrany przez Ciebie kierunek i spełniają przynajmniej większość Twoich wymagań. Nie pominiemy także kwestii związanej z lokalizacją, gdyż doskonale wiemy, że wybór miasta ma ogromny wpływ na późniejsze studenckie życie oraz finanse. Zdajemy sobie też sprawę z tego, jak ważne jest mieszkanie blisko lotniska, które oferuje częste i tanie połączenia z największymi polskimi miastami.
Takim sposobem, prawdopodobieństwo poniesienia porażki i wybrania niewłaściwego kierunku, uniwersytetu czy miasta niemal graniczy z zerem. Dlatego postaw na sukces – postaw na nas i napisz do nas na messengera!