Studia w Wielkiej Brytanii a w Polsce - różnice - Studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia w Wielkiej Brytanii a w Polsce - różnice

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jak aplikuje się na studia w UK,
  • ile czasu spędza się na brytyjskiej uczelni w skali tygodnia i roku,
  • dlaczego nie trzeba obronić pracy licencjackiej,
  • jak możesz spędzić dodatkowy czwarty rok podczas studiów w UK,
  • jakie wsparcie na studiach w Wielkiej Brytanii możesz otrzymać.
Jeżeli kiedykolwiek przyszło Ci na myśl studiować w Wielkiej Brytanii, to wysoce prawdopodobne jest, że przynajmniej od jednej osoby usłyszałeś przynajmniej jedno z następujących zdań: “w Polsce też są studia”, “nie stać Cię na studia w UK”, “proces aplikacji na studia w Anglii jest bardzo skomplikowany”, czy też “nie dostaniesz się do Anglii z polską maturą”.

Skoro tu jesteś, to z pewnością wiesz, że studia w Anglii to świetny pomysł, na który przysługuje Ci korzystne finansowanie a proces aplikacji wcale nie jest taki straszny!

Jednak, co sprawia, że brytyjskie uczelnie są jednymi z najlepszych na świecie i na głowę biją ich polskie odpowiedniki?
OK, przejdźmy do rzeczy!

Proces aplikacji całkowicie online

Brytyjskie uczelnie stworzyły platformę UCAS, która obsługuje cały proces rekrutacji. Jest ona dostępna dla aplikantów z całego świata oraz wymaga tylko odpowiedniego uzupełnienia danych, wybrania uniwersytetów, podania przewidywanych lub osiągniętych wyników maturalnych, napisania personal statement oraz zdobycia referencji od nauczyciela. Nie musisz więc stać w kolejkach do dziekanatów z papierowym podaniem i jeździć do miast, w których znajdują się wybrane przez Ciebie uczelnie.

Fakt, że personal statement jest kluczowym aspektem aplikacji obok przewidywanych wyników sprawia, iż to nie matura liczy się najbardziej, lecz Twoje zaangażowanie i umiejętności, które wykażesz w liście motywacyjnym.

Szeroki wybór kierunków

Studia w Wielkiej Brytanii dają ogromny wybór kursów. Niestety, wielu z nich nie znajdziesz na polskich uczelniach. Przykładem tego typu kierunków studiów są np.:

  • Business with Language (i.e. Portugese / Chinese / Italian / German / Russian / French)
  • Law and … (i.e. Human Rights / Business / Economics / Politics / History)
  • Media and Film Studies with … (i.e. Creative Writing / English / Journalism)
  • Sport Journalism
  • Media Production
  • Dance and Drama
  • Psychology with Criminal Justice

Wsparcie personalnego tutora

Na początku studiów, każdemu studentowi zostaje przydzielony tzw. “personal tutor” – jeden z wykładowców lub tutorów na danym kierunku, który wspiera studenta w każdej sprawie przez cały okres nauki.

Personalny tutor przeprowadza regularne indywidualne spotkania ze swoimi podopiecznymi, na których zostają poruszane wszelkie istotne kwestie dot. studiów, nauki, ocen, mieszkania czy ewentualnych problemów osobistych.

O pracownikach uczelni i ich podejściu do studentów

Wykładowcy i tutorzy w Wielkiej Brytanii to często osoby, które są znane z osiągnięć w branży, do pracy w której przygotowują swoich studentów.

Ponadto, na brytyjskiej uczelni, stosunek wykładowców do studentów jest bliższy koleżeńskiemu, aniżeli temu na zasadzie: nauczyciel-uczeń. Bez względu na wiek, pochodzenie czy pozycję, do każdego można zwracać się po imieniu.

Z kolei, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju problemy, każdy pracownik uniwersytetu jest gotowy do pomocy. W każdej chwili student może poprosić o wsparcie w nauce lub rozwiązaniu jakiejkolwiek sprawy. Można to zrobić osobiście na kampusie, jak i mailowo.

Praktyczny sposób nauczania

System brytyjskiej edukacji wyższej stawia na praktykę, o czym można przekonać się niemal na każdym kroku:

Zajęcia

Wykłady często zamieniają się w dyskusje, które są uzupełniane przez zajęcia w kilkunastoosobowych grupach, skupiające się przede wszystkim na wykorzystywaniu wiedzy zdobytej podczas wykładów w praktyce oraz na pracy w grupach.

Praca w grupach

To istotny aspekt podczas studiowania na Wyspach, gdyż wiele projektów i prac odbywa się właśnie na jego podstawie.

Egzaminy

Okres poprzedzający egzaminy ani trochę nie przypomina tego w Polsce. Dlaczego? Otóż, uniwersytety często pozwalają wnosić swoje notatki na sale egzaminacyjne, podają zagadnienia, które pojawią się na egzaminie lub robią testy typu ABCD. Taki system jest również oszczędnością ogromnej ilości czasu spędzonej na wkuwaniu niepotrzebnej teorii. Ponadto, nasi studenci zwracają uwagę na to, że ich oceny bazują głównie na esejach, raportach, pracach grupowych i wszelkiego rodzaju prac zaliczeniowych robionych w trakcie roku akademickiego, dzięki czemu egzaminów na koniec roku mają 2-6 (w zależności od kierunku).

Brak obrony pracy licencjackiej

Samo zdobywanie wiedzy podczas jej pisania, analizowanie danych dostępnych w różnych źródłach czy też sprawdzanie na bieżąco postępu przez tutora jest wystarczającym dowodem na to, że student wie, o czym pisze. Stąd też studenci nie “bronią” swojej pracy. W niektórych przypadkach, pisanie pracy licencjackiej nie jest nawet konieczne, a jeśli jest – na niektórych kierunkach można ją zamienić na całoroczny raport.

Staże i wyjazdy

Wiele kierunków na brytyjskich uczelniach, oferuje rok dłuższe studia, podczas których można odbyć rok studiów za granicą lub roczny płatny staż w firmie zajmującej się tym, co dana osoba studiuje. Obie opcje poprzedzają zazwyczaj trzeci rok studiów i dają mnóstwo możliwości – nie tylko w trakcie studiów, ale i po ich ukończeniu.

Ile czasu spędza się na studiowaniu?

Zajęcia na studiach w Anglii trwają zazwyczaj około 12 godzin tygodniowo. Resztę czasu można poświęcić na naukę, pracę i wszelkiego rodzaju przyjemności. Taka sytuacja, przy odrobinie odpowiedzialności i odpowiednim zarządzaniu swoimi obowiązkami w czasie, pozwala na pracę part-time, która z kolei umożliwia samodzielne utrzymanie się na studiach.

Jeżeli chodzi o ilość zajęć w skali roku, jest ich bardzo mało. Pierwszy semestr zaczyna się na początku października i trwa do połowy grudnia. Po przerwie świątecznej, studenci wracają na semestr drugi, który w zależności od uczelni, trwa od 2 do 3 miesięcy. Za to trzeci “term”, trwający od początku maja do połowy czerwca, to głównie egzaminy i czas wolny od zajęć. Dzięki takiemu systemowi, student, który zalicza wszystko w pierwszym terminie, na uczelni spędza tylko 6 miesięcy.

Nowoczesność kampusów

Jak już pewnie wiesz, czesne na studiach w Anglii wynosi nieco ponad 9 tys. funtów rocznie. Dzięki tym pieniądzom, uczelnie nieustannie rozwijają się na wielu płaszczyznach: zatrudniają najlepszych wykładowców, remontują i dobudowują budynki poszczególnych wydziałów, finansują częściowo wszelkiego rodzaju wyjazdy, dają stypendia i wiele innych.

Praktycznie każda biblioteka studencka w Wielkiej Brytanii jest otwarta całodobowo przez wszystkie dni w roku. Wyposażona jest również w setki komputerów Apple oraz tych z oprogramowaniem Windows, posiadających pełen pakiet Adobe, Microsoft, CAD itp.

Ponadto, studenci kierunków informatycznych, technicznych, artystycznych czy biologiczno-chemicznych mają dostęp do sprzętów i laboratoriów na najwyższym poziomie! Mogą korzystać m.in. z drukarek 3D, aparatów, kamer, tabletów do projektowania, mikroskopów, najbardziej zaawansowanych technicznie komputerów oraz muzycznych i radiowych studiów.

Międzynarodowa społeczność

Studiowanie w Wielkiej Brytanii to nie tylko nauka, ale również udział w życiu multikulturowego środowiska, które sprawia, że nawet najbardziej zamknięci w sobie studenci, zaczynają czynnie uczestniczyć w uczelnianych wydarzeniach. Świadomość, że nie jest się jedynym obcokrajowcem, często podnosi na duchu w chwilach słabości.

Aby móc dzielić się swoimi zainteresowaniami i pasjami, na każdej brytyjskiej uczelni utworzono setki “societies”, czyli społeczności wszelkiej maści. Są one prowadzone przez studentów dla studentów. Możesz stać się częścią m.in.:

  • Game of Thrones Society
  • Polish Students Society
  • Law Society
  • Volleyball Club
  • Programming Society
  • Beer Pong Society
  • Quidditch Society

Na koniec… prestiż

Brytyjski system edukacji wyższej jest drugim najlepszym systemem edukacyjnym na świecie. Nie bez powodu więc uczelnie z Wysp – w porównaniu do tych zlokalizowanych w Polsce – co roku pojawiają się na samej górze rankingów ogólnoświatowych pod względem jakości nauczania. Kiedy dodamy do tego praktyczne podejście do studiów i nastawienie na research, ciężko nie zgodzić się z tym, że brytyjskie uczelnie reprezentują światowy poziom.

Prawda jest taka, że o perspektywach i możliwościach, które czekają na Ciebie po ukończeniu studiów w Wielkiej Brytanii, studenci w Polsce mogą tylko pomarzyć. Nie czekaj i zacznij aplikację na studia w Wielkiej Brytanii z naszą bezpłatną pomocą premium już dziś – załóż konto w Panelu Aplikanta na naszej stronie i postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Akademik czy mieszkanie? – czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii

Sprawdź jak pozbyć się dylematu odnośnie rodzaju zakwaterowania na studiach w Wielkiej Brytanii przed ich rozpoczęciem.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐