Matura, oceny i wymagania językowe na studia medyczne w UK

Academic criteria (cz I)

Oceny oraz wymagania maturalne i językowe na studia medyczne w Wielkiej Brytanii

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czy szkoła średnia w Anglii zwiększy Twoje szanse na studia medyczne w Anglii,
  • czy można przenieść się z innego kierunku studiów na medycynę w Wielkiej Brytanii,
  • czy z poprawianą maturą nadal masz szanse na studia medyczne w UK.

Oceny

Oceny, czyli academic requirements są jednym z ważniejszych i wstępnych kryteriów selekcji kandydatów do szkół medycznych.

Choć, w kwestii ocen uniwersytety medyczne w UK przeważnie zgadzają się między sobą, należy pamiętać, mogą tu pojawić się nieznaczne różnice w wymogach. Dlatego, najlepiej jak najprędzej zacznij kontaktować się z poszczególnymi uniwersytetami (e-mailowo lub telefonicznie – lepiej telefonicznie), przedstawiając swoją sytuację i spytaj się o to, czego dokładnie wymagają. Również na stronach wielu szkół medycznych, w zakładce entry requirements lub admissions znajdziesz sekcje dotyczące kandydatów startujących z polską maturą lub z IB.

Wymagania językowe

Większość uczelni wymaga od kandydatów aplikujących z krajów innych niż UK, zdania egzaminu językowego, jako potwierdzenia kompetencji językowych, niezbędnych do efektywnego studiowania w języku angielskim. Przeważnie jest to IELTS, zdany na poziomie akademickim. W przypadku medycyny, wymagany jest ogólny wynik 7.5 (nie mniej niż 7.0 z każdej części testu).

Często akceptowany jest również TOEFL, z wynikiem ogólnym minimum 110 (nie mniej niż 24 z każdej części testu).

Polska matura oraz IB

Najczęściej spotykane wymagania dot. polskiej matury, to:

  • średnia z całej matury na 85% – 90%
  • trzy rozszerzenia: chemia, biologia + dodatkowy (wybrany przez Ciebie – najlepiej, choć niekoniecznie, fizyka lub matematyka), zdane na minimum 80% każde.

W przypadku International Baccalaureate, wygląda to następująco:

  • 36 punktów overall
  • trzy przedmioty higher level: chemia, biologia + dodatkowy (wybrany przez Ciebie – najlepiej fizyka lub matematyka)
  • trzy przedmioty standard level

Wszystkie przedmioty muszą być zdane na minimum 6 punktów.

Pamiętaj!

Przed wysłaniem aplikacji, sprawdź wymogi danej szkoły medycznej w celu uzyskania aktualnych informacji związanych z nieznacznymi różnicami w progach przyjęć między poszczególnymi uczelniami.

A co powiesz na szkołę średnią w UK?

Inną opcją, z jakichś powodów cieszącą się wśród polskich studentów znacznie większą szansą na przyjęcie do brytyjskich szkół medycznych, jest przejście przez edukację średnią w UK.

Jeśli finansowo Twoi rodzice mogę pozwolić sobie na utrzymanie Ciebie przez 2-3 letni okres poprzedzający Twoje studia medyczne, a Ty masz językowy poziom i odwagę, gorąco polecam tę opcję. Czasem w Polsce dostępne są dofinansowania dla osób osiągających wysokie wyniki naukowe, chcących uczyć się zagranicą. Jest to na zasadzie stypendium (sprawdź: Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata).

A-levels, czyli angielska matura

Wymagania dot. angielskiej matury, wyglądają następująco:

  • trzy przedmioty: chemia, biologia + dodatkowy (wybrany przez Ciebie – najlepiej, choć niekoniecznie, fizyka lub matematyka); General Studies and Critical Thinking i język ojczysty nie są brane pod uwagę jako trzeci przedmiot. Oceny najwyższe, minimum A z każdego przedmiotu (niektóre szkoły wymagają nawet A*)

A-Levels trwają rok. Poprzedzone są jednak rocznym AS, który też wlicza się do wymagań szkół medycznych. W przypadku AS, ilość i tematyka przedmiotów wliczających się do wymagań różni się bardziej (niż wymagania A-Levels) pomiędzy poszczególnymi szkołami medycznymi. Przeważnie jest to:

  • 3 – 4 przedmioty zdawane na poziomie AS (obojętnie jakie, choć zaleca się, aby wśród nich znalazły się biologia i chemia)

Inną sprawą są GCSEs, które też wymagane są od wszystkich kandydatów z brytyjskich szkół. Robi się je przed AS. Tutaj również, jak powyżej, ilość i tematyka przedmiotów zaliczających się do wymagań różni się bardziej znacznie (niż wymagania A-Levels) pomiędzy poszczególnymi szkołami medycznymi. Przeważnie są to:

  • język angielski, matematyka oraz dwa przedmioty z nauk ścisłych: chemia i fizyka lub/i biologia; wszystko musi być zdane w przedziałach ocenowych A* – B (minimum)

Co w przypadku graduates?

Dla sprostowania: graduates to kandydaci, którzy ukończyli już studia na brytyjskich uczelniach wyższych; opcja ta jest z reguły (skontaktuj się z daną szkołą medyczną by przedyskutować indywidualną sytuację) niedostępna dla osoby po studiach w innym kraju (np. w Polsce).

W przypadku kandydatów, którzy ukończyli już jakieś studia (graduates), największą uwagę zwraca się na ich ocenę końcową. Musi ona być nie mniejsza niż 2.1 (najlepiej 1st class degree). Dodatkowo liczy się kierunek studiów (najlepiej jakiś związany z naukami ścisłymi lub o zdrowiu – zależy od danej szkoły medycznej) oraz wyniki z GCSEs (A*-B).

Przeważnie graduates starać mogą się o przyjęcie na 4-letni program typu graduate entry, jednak wiele szkół medycznych akceptuje kilka osób (do 10ciu na rok), które skończyły już jakieś studia na 5-letnie undergraduate entry.

Należy pamiętać, że od kandydatów typu graduale, oprócz UKCAT, często wymaga się zdania trudniejszego egzaminu o nazwie GAMSAT.

WAŻNE: Niemożliwe jest przeniesienie z innego kierunku studiów na medycynę lub równorzędna aplikacja na medycynę podczas takich studiów. Aplikować można dopiero podczas ostatniego roku studiów (wtedy nasza oferta będzie warunkowa, conditional, zależna od wyników końcowych ze studiów).

Re-applicants, czyli osoby aplikujące ponownie

Jeśli nie poszczęściło Ci się i z jakichś powodów nie otrzymałeś oferty od uczelni, możesz spróbować jeszcze raz (albo i wiele razy!).

Przy ponownej aplikacji należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów (znów różniących się między innymi uczelniami). Czy i jak Twoja ponowna aplikacja będzie rozpatrywana zależy od:

  • czy w poprzednim roku uczestniczyłeś/aś w interview do danej szkoły medycznej
    – jeśli nie, często Twoja aplikacja rozpatrywana będzie na normalnych warunkach – takich jak za pierwszym razem
    – jeśli tak, Twoja ponowna aplikacja będzie rozpatrywana tylko w przypadku, gdy Twój wynik z rozmowy kwalifikacyjnej (interview score) był nieznacznie poniżej progu przyjęć (przeważnie do poniżej 10%).
  • co robiłeś/aś w rocznej przerwie pomiędzy aplikacjami (roczną przerwę należy poświęcić na pracę zarobkową i wolontariat, najlepiej w placówkach opieki zdrowotnej/medycznej)
  • ocen – praktycznie wszystkie szkoły medyczne w UK nie akceptują kandydatów którzy poprawiają matury lub A-Levels (chyba, że możesz udowodnić, że podczas przygotowań do matury zdarzyło się coś, na co nie miałeś/aś wpływu, a co zakłóciło Twoją naukę np. poważna choroba, śmierć członka rodziny – odpowiednio udokumentowane, są to tzw. extenuating circumstances – skontaktuj się z daną uczelnią przed rozważeniem takiej opcji).

Skoro już wiesz, jakie wymagania maturalne i językowe musisz spełnić, aby dostać się na studia medyczne w Wielkiej Brytanii, przejdź koniecznie do drugiej części artykułu o academic criteria – tym razem dotyczącej egzaminu UKCAT.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia magisterskie w UK?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐