Studia filozoficzno-teologiczne w Wielkiej Brytanii - Studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Adrianna
University of Aberdeen
Theology & Religious Studies BA

Studia filozoficzno-teologiczne w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszą obecną studentką brytyjskiej uczelni.

Studia związane z filozofią i religią na brytyjskich uczelniach cieszą się sporym zainteresowaniem! I to nie bez powodu – w końcu wykładane są na wysokim poziomie a także, wyposażając studentów w praktyczne umiejętności, dają im ogromny wybór w kwestii ścieżek kariery. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o studiach filozoficzno-teologicznych, co z kolei pozwoli Ci zadecydować czy to na pewno droga, którą chcesz podążać.

Najpopularniejsze kierunki

Wszystkie dziedziny mają swoje główne kierunki, które są bardzo dobrym przygotowaniem do określonego zawodu, jednak brytyjskie uniwersytety mają również ofertę dla studentów chcących poszerzyć swoją edukację w łączonych dziedzinach. Poniżej macie ogólny zarys poszczególnych kierunków socjologiczno-kryminologicznych.

Philosophy

Jest to kierunek skupiający się na sprawach takich, jak np. epistemologia, metafizyka, skeptycyzm, wiedza czy rzeczywistość. Jednocześnie uczy o filozofach i uczonych znanych z historii, np.:

  • Platon i Arystoteles oraz ich wizja kosmosu
  • Święty Augustyn
  • Kartezjusz, Galileusz i Newton
  • Locke, Goethe i Rousseau
  • Nietzsche i Freud

Filozofia oferowana przez brytyjskie uczelnie zahacza również o dziedziny typu sztuka, religia, etyka, polityka, socjologia czy wolność, dając tym samym możliwość na wszechstronny rozwój.

Theology / Religious Studies

Kierunki religijne w Wielkiej Brytanii nie przypominają zupełnie studiów teologicznych w Polsce. Choć faktycznie skupiają się zazwyczaj głównie na teologii chrześcijańskiej, to jednak umożliwiają studentom dużo większą swobodę wyboru własnej ścieżki edukacyjnej i pogłębiania swoich zainteresowań spoza programu. Nie rzadko w trakcie studiów można np. zgłębiać tajniki starotestamentalnego hebrajskiego, poznawać kulturę i tradycje społeczeństw wyznających hinduizm, uczyć się o polityce w krajach muzułmańskich, czy rozwijać swoją wiedzę nt. wierzeń Indian lub plemion afrykańskich.

Hybrydy

Na szczęście, jeśli nie masz pewności co do konkretnej dziedziny lub wolisz zgłębiać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności na kilku różnych płaszczyznach, brytyjskie uczelnie wychodzą Ci na przeciw, oferując całą gamę kursów łączonych. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Philosophy & Politics
    Znakomita opcja dla osób chcących poznać lepiej świat polityki i dyplomacji oraz połączyć umiejętności analizowania i rozmyślania nad obecnym światem ze sztuką rządzenia. Więcej na temat studiowania polityki przeczytasz w naszym artykule o studiach politycznych.
  • Philosophy & Mathematics/Physics
    Połączenie filozofii z matematyką lub fizyką spodoba się z pewnością każdemu, kogo ciągnie do zgłębiania filozofii, a kto jednocześnie nie chciałby zrezygnować z przedmiotów ścisłych, skupiających się na liczeniu czy wyjaśnianiu wszechświata.
    Więcej na temat studiowania matematyki przeczytasz w naszym artykule o studiach matematycznych, a fizyki – w tym o kierunkach fizycznych.
  • Philosophy & Economics
    Jeśli logiczne i analityczne myślenie to Twoja mocna strona, a do tego interesują Cię pojęcia takie, jak konsumpcja, gospodarka, biznes i finanse, to warto rozważyć połączenie tych dziedzin z filozofią! Ta z pewnością otworzy Twój umysł i nauczy Cię patrzeć na różne mechanizmy i sytuacje z nieznanych Ci dotąd perspektyw. Więcej na temat studiowania ekonomii przeczytasz w naszym artykule o studiach ekonomiczno-finansowych.
  • Philosophy & Sociology
    Tego typu kierunek pozwoli Ci poznać wszelkie mechanizmy rządzące światem, ludzkim umysłem i społeczeństwem, co wyposaży Cię w umiejętności oraz wiedzę potrzebne w wielu zawodach. Więcej na temat studiowania socjologii przeczytasz w naszym artykule o studiach socjologicznych.
  • PPE – Philosophy, Politics & Economics
    Jest to prestiżowy kierunek rozwijający wiedzę z zakresu filozofii, polityki i ekonomii, dający świetne podstawy do pracy zarówno w dyplomacji jak i wszelkiego rodzaju firmach (w tym również konsultingowych) czy organizacjach pozarządowych. Więcej na temat studiowania tego kierunku przeczytasz w naszym artykule o studiach politycznych.
  • Philosophy & Religious Studies
    Nauki zajmujące się zagadkami świata i religiami – to połączenie nie może się nie udać. Będzie ono również idealne dla osób chcących zgłębiać świat w kontekście religii i wiary a także ich wpływu na ludzkość.
  • Philosophy & Theology/Religious Studies & Ethics
    Prawdopodobnie najbardziej złożony kierunek ze wszystkich tych zahaczających o teologię i filozofię. Skupia się na obu tych dziedzinach a także pozwala poznać podstawy etyki.
  • Theology/Religious Studies & Ethics
    Jeśli interesuje Cię etyka i nauki o religiach, ale nie specjalnie chcesz uczyć się o filozofach, to ten kierunek spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
  • i wiele innych…

Możliwości dalszej nauki

Studia licencjackie filozoficzno-teologiczne bazowo trwają 3 lata, jednak warto zrobić po nich roczną magisterkę na brytyjskiej uczelni czy rozważyć nawet dalsze etapy edukacji, jak doktorat.

Studia drugiego stopnia

Dzięki temu, że wszystkie wyżej wymienione kursy pozwalają swoim studentom wszechstronnie się rozwijać, opcji studiów magisterskich jest mnóstwo i nie muszą się one wcale ograniczać do filozogii czy teologii – mogą to być również kierunki ekonomiczne, polityczne czy artystyczne.

Doktorat

Studia doktoranckie polegają zazwyczaj na prowadzeniu indywidualnej pracy badawczej nadzorowanej przez profesorów specjalizujących się w wybranych dziedzinach. Można spotkać się z trzyletnimi lub czteroletnimi opcjami takich studiów i są one świetnym wyborem w przypadku osób w szczególności chcących pracować na uniwersytecie.

Ścieżki kariery i zarobki po studiach

Po studiach filozoficzno-teologicznych większość absolwentów decyduje się na pracę w innych sektorach zawodowych. Nie zmienia to jednak faktu, że stanowiska takie jak Higher Education lecturer czy Chaplain wciąż cieszą się popularnością. Oto najpopularniejsze zawody, które można wykonywać po filozofii czy teologii:

Youth Worker

Główną rolą pracowników młodzieżowych jest pomoc młodym ludziom w ich rozwoju osobistym, społecznym i edukacyjnym, aby umożliwić im wykorzystanie swojego potencjału w przyszłości. Współpracują oni m.in. ze specjalistami z innych organizacji, takich jak opieka społeczna, opieka zdrowotna, policja, kościół, placówki edukacyjne, zespoły ds. przestępstw młodzieżowych itp. 

Zarobki: Youth Support Worker, czyli osoba, która nie jest w pełni wykwalifikowana, by pełnić rolę Youth Worker, może spodziewać się zarobków w granicach £16.000-£27.000 rocznie. Jednak z większym doświadczeniem, suma 12 wypłat może osiągnąć nawet £40.000 lub więcej.

Community Development Worker

Zasadniczo rola Community Development Worker’a polega na pomocy młodym i starszym członkom społeczności w budowaniu lepszej jakości życia. Podczas pracy, najczęściej jest się  odpowiedzialnym za zrozumienie problemów dotyczących ubogich obszarów, ocenę sytuacji i opracowanie sposobów przeciwdziałania spadkowi społecznemu spowodowanego konkretnymi problemami. Aby wszelkie działania odniosły sukces, należy m.in. budować relacje z organizacjami rządowymi, konkretnymi grupami społecznymi i lokalnymi firmami, które chcą zainwestować czas i pieniądze w swoje społeczności lokalne. Zaangażowanie obu stron jest bardzo często niezbędne.

Zarobki: Roczne wynagrodzenie pracowników społecznościowych na wczesnym etapie kariery zawodowej mieści się w przedziale od £16.000 do £22.000, a pracownicy o podwyższonym poziomie doświadczenia mogą zarabiać od £22.000 do £35.000 rocznie.

Advice Worker

Ich głównym zadaniem jest świadczenie usług doradczych lub konsultacyjnych dla osób, grup i społeczności w szerokim zakresie tematów, w tym edukacji, imigracji, wystawiania konkretnych świadczeń i innych kwestii finansowych, społecznych, kulturalnych, ekonomicznych i politycznych. Pracownicy poradni są zatrudnieni w trzech sektorach – publicznym, prywatnym i dobrowolnym – i pracują dla takich organizacji jak Biuro Porad Obywatelskich, władze lokalne i instytucje dalszego kształcenia.

Zarobki: Zasadniczo wynagrodzenia początkowe wynoszą od £16.000 do £25.000 rocznie, a wynagrodzenia dla doświadczonych specjalistów wynoszą od £25.000 do £40.000 rocznie.

Charity Fundraiser

Zadaniem Charity Fundraiser’a jest budowanie i utrzymywanie relacji zarówno z jednostkami jak i grupami, organizacjami czy firmami tak, by zwiększyć wpływy organizacji charytatywnej.

Zarobki: Charity Fundraiser na pierwszych etapach swojej kariery, zarabia średnio £15.000 – £22.000 rocznie. Z biegem czasu i z większym doświadczeniem, może liczyć nawet na £40.000 rocznie lub więcej.

Paralegal

Osoba pełniąca rolę paralegal wspiera prawników lub zespół prawników w ich działaniach – nie tylko w kancelariach prawnych ale i w sektorach publicznych i prywatnych oraz organizacjach non-profit. Paralegal zajmuje się zwykle sprawami administracyjnymi – organizuje ważne spotkania, zarządza grafikiem prawników, zajmuje się obsługą klienta czy analizuje różnego rodzaju informacje. Ponadto, bierze udział w rozprawach sądowych, przygotowuje sprawy a także przeprowadza research z zakresu prawa.

Zarobki: Osoby bez wykształcenia prawniczego a także te dopiero rozpoczynające swoją karierę mogą spodziewać się zarobków w okolicy do nawet £22.000 rocznie. Osoby z doświadczeniem od 3 do 5 lat zarabiają już nawet £25.000 poza Londynem lub £40.000 w Londynie. Doświadczony paralegal otrzymuje natomiast wynagrodzenie przekraczające £40.000 rocznie.

Policy Officer

Praca polegająca na badaniu, rozwijaniu i implementowaniu zasad porządku publicznego. Policy Officer może być zarówno konsultantem polityka jak i członkiem fundacji czy organizacji dobroczynnych skupiających się na wpływaniu na decyzje polityczne. Jego praca może jednak wcale nie wybiegać poza sektor prywatny – wtedy też pełni się rolę Internal Policy Officer we wszelkiego rodzaju organizacjach i firmach.

Zarobki: Zarobki Policy Officer’a mieszczą się w granicach £22.000 a ponad £50.000 rocznie i zależą od miejsca pracy, pozycji a także doświadczenia.

Higher Education Lecturer

To nic innego jak profesor na uniwerytecie. Poza wiedzą i umiejętnościami z zakresu wybranej dziedziny, wymagane jest też doświadczenie dydaktyczne, badawcze czy administracyjne.

Zarobki: Zarobki dla Higher Education Lecturers zaczynają się w przedziale £34.000 – £42.000. Z rozwojem kariery, wykładowcy mogą spodziewać się do £56.000 rocznie, a na renomowanych uczelniach pensje wzrastają do ponad £100.000.

Chaplain

W zależności od wyznawanej religii, kapelanem (opiekunem kaplicy lub instytucji świeckiej jak szkoła, szpital czy więzienie) mogą zostać zarówno duchowni jak i osoby świeckie (kobiety i mężczyźni). W tym zawodzie najważniejsza jest otwartość na drugiego człowieka, gotowość do bezinteresownej pomocy i godna reprezentacja wyznawanych wartości.

Zarobki: Choć wynagrodzenie zależy od typu i skali działania poszczególnych instytucji, Chaplain początkowo zarabia pomiędzy £22.000 a £25.000. Z doświadczeniem, lub w przypadku pracy dla Sił Zbrojnych, kwota ta może wzrosnąć nawet do £40.000 rocznie.

Archivist

Archivist zajmuje się nabywaniem, zarządzaniem i przechowywaniem dokumentów i innych materiałów, które mają historyczne i kulturowe znaczenie dla osób, organizacji i narodów. Osoba odpowiednia na to stanowisko powinna być skrupulatna i zorganizowana, a przede wszystkim zainteresowana historią i jej kultywowaniem.

Zarobki: Świeżo wykwalifikowany Archivist, konserwator archiwów i administrator dokumntacji zarabiają około  £22.000 rocznie. Pensja wzrasta z doświadczeniem i może wzrosnąć aż do £55.000.

Counsellor

Ktoś kto pomaga ludziom w zrozumieniu ich emocji i uczyć związanych z danymi wydarzeniami w ich życiu to Counsellor – zawód często utożsamiany z psychoterapią. Praca polega na skierowaniu klientów w kierunku podejmowania własnych decyzji, raczej niż dawaniu im subiektywnych porad.

Zarobki: W przypadku Counsellors, wynagrodzenie zależy od instytucji, dla której pracują. Zazwyczaj jest to kwota pomiędzy £20.000 i £26.000 rocznie, a z doświadczeniem wzrasta ona do nawet £40.000. W firmach prywatnych, konsultacja u doświadczenogo doradcy to koszt około £40/h.

Wymagania

Nie musisz obawiać się wymaganiami na kierunki filozoficzno-teologiczne. Każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na zdawane przedmioty maturalne i ich liczbę.

Wymagania maturalne

Kierunki oferujące teologię i/lub filozofię nie wymagają zdania żadnego konkretnego przedmiotu na rozszerzeniu. Jednak w przypadku wybrania kierunku łączonego z np. matematyką czy fizyką, oczywistym jest, że aplikant będzie musiał zdać przynajmniej jeden z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Wymagania językowe

Jeżeli chodzi o egzamin językowy IELTS nie jest on wymagany na każdej uczelni. Wtedy trzeba zdać angielski rozszerzony zwykle na min. 70%-75%.

Szukaj swojej drogi – czyli odpowiedni wybór kierunku

Brytyjskie uczelnie oferują zwykle studia w 3 trybach: zwykłe 3-letnie studia; 4-letnie studia z rocznym płatnym stażem oraz 4-letnie studia z rocznym wyjazdem na zagraniczną uczelnię. Poniżej opisujemy dwie ostatnie opcje:

Year Abroad

Większość uczelni brytyjskich daje swoim studentom możliwość wyjazdu za granicę na czas trwania jednego lub dwóch semestrów (najczęściej dzięki programowi Erasmus i w przypadku rocznego wyjazdu, ma to miejsce między 2. a 3. rokiem studiów). Jest to niezwykła okazja nie tylko na poznanie nowych kultur i obyczajów danego kraju, ale przede wszystkim na wzbogacenie swojego CV, dzięki czemu zwiększa się szansa na zaimponowanie potencjalnemu pracodawcy.

Placement Year / Year in Industry / Sandwich Course

Placement jest świetną opcją dla ludzi zdecydowanych na pracę w zawodzie. Jeżeli wiesz, że twoje studia na pewno będą związane z twoją pracą, placement year jako płatny staż jest idealny dla ciebie! Zobaczysz jak to wszystko wygląda od samego środka, a jeżeli firma będzie z ciebie zadowolona, jest szansa, że zostaniesz przyjęty do tej pracy zaraz po ukończeniu studiów.

Więcej informacji na temat placement year znajdziesz w naszym artykule tutaj.

Studia w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia filozoficzno-teologiczne wyglądają w praktyce – oczami studentki, która niegdyś aplikowała na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

“Dlaczego akurat University of Aberdeen? Przede wszystkim, oferują tu najbogatszy zakres zajęć o tematyce religijnej, a ich wybór jest zazwyczaj bardzo elastyczny. Poza tym, w procesie aplikacyjnym nie wymagano ode mnie zdawania dodatkowych testów językowych (IELTS itp.), wystarczyła polska matura z j. angielskiego na rozszerzeniu zdana przyzwoicie.

Jeśli chodzi już o same studia, to mój kierunek wymaga więcej pracy własnej (czytanie artykułów, pisanie eseji) niż czasu spędzonego na wykładach. Na pierwszym roku musiałam wybrać co najmniej cztery moduły z Divinity a pozostałe cztery już z dowolnych dziedzin. Niektóre z nich liczą się jako dwa, gdy trwają cały rok – głównie języki. Mój wybór (uwierzcie, że nie było tak łatwo, gdy ma się możliwość zapisania dosłownie na cokolwiek!) padł na: historię i kulturę starożytnego Izraela, dwa semestry biblijnego języka hebrajskiego, wprowadzenie do antropologii, Kościół w średniowieczu, Jezus na przełomie kultur i historii oraz język francuski po jednym semestrze z gramatyki i literatury. Tak, razem wychodzi osiem modułów, czyli po cztery na semestr. Godzinowo mam około 10 godzin wykładów/seminariów i ćwiczeń w tygodniu, ale wszystko to zależy od studiowanego kierunku i wybranych modułów. Semestr w Szkocji trwa jedenaście tygodni plus revision week, w który wykładowcy podsumowują kurs i pomagają w przygotowaniu się do egzaminów. Obecnie jednak nie każdy przedmiot kończy się egzaminem, coraz częściej praktykowana jest forma take-home essay’u, która umożliwia zebranie więszości przyswojonego materiału w jednej pracy pisemnej.

Przy okazji muszę się wam też pochwalić, że mamy tutaj specjalną ‘tajną’ bibliotekę, o której wszyscy wiedzą, że istnieje ale tylko School of Divinity wie gdzie ona się znajduję i zna kod dostępu (całkiem poważnie!). Godnym uwagi jest też fakt, że Aberdeen Uni zostało ogłoszone Scottish University of the year 2019! “

Podsumowując…

Dla wielu osób wybór studiów filozoficznych, a co dopiero teologicznych jest bardzo kontrowersyjny i niezrozumiały. Jednak jeśli czujesz, że są to dziedziny, które naprawdę chcesz zgłębiać, nie wahaj się ani chwili i wybierz wymarzony kierunek na brytyjskich uczelniach.

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak ja kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Mieszkanie na studiach w UK – akademik czy prywatne mieszkanie?

Dowiedz się wszystkiego o prywatnym mieszkaniu na studiach w Wielkiej Brytanii a także o uczelnianych i prywatnych akademikach.
Czytaj więcej

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐