UCAS 2025 - jak uzupełnić aplikację UCAS? Jakie są terminy rekrutacji?

Jak wypełnić aplikację UCAS 2025

Aplikacja UCAS krok po kroku - podanie na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co będzie potrzebne, aby skutecznie złożyć aplikację na studia w UK,
  • jakie są najważniejsze daty związane ze składaniem aplikacji,
  • co następuje po wysłaniu aplikacji,
  • jakie kroki należy podjąć, jeśli nie spełni się wymagań żadnej uczelni.
UCAS to instytucja administrująca systemem składania wniosków na studia pierwszego stopnia na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Każdy kandydat pragnący dostać się na studia w UK, musi założyć konto online na stronie UCAS i wypełnić na niej swoje podanie.

Procedura momentami jest skomplikowana i zawiera niejasne elementy. Do Twojej dyspozycji przygotowaliśmy precyzyjną instrukcję, jak wypełnić “Podanie UCAS krok-po-kroku”, z którą całe zadanie staje się znacznie łatwiejsze.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Jak wypełnić podanie UCAS i aplikować na studia w Wielkiej Brytanii – instrukcja na rok 2025

UCAS 2025

Pamiętaj!

Wypełniając aplikację z naszą pomocą, nigdy nie zostaniesz sam/a. Pomożemy Ci również w późniejszych etapach, gdy nadejdzie czas odpowiadania na oferty uczelniaplikacji o finanse i wiele wiele innych!

Aktualny buzzword Smart Prospects dla aplikacji na rok 2025: SPUniEdu25

Przed wypełnieniem podania UCAS, upewnij się, że przeczytałeś/aś podstawowe informacje o procesie rekrutacji.

Twoja sytuacja jest nietypowa?

Jeśli masz trudności z wyborem kierunku lub uczelni albo potrzebujesz rady czy korekty przy pisaniu Personal Statement referencji, napisz do nas na messenger’a lub w chacie w prawym dolnym rogu tej strony (alternatywnie, użyj maila [email protected]) – pomożemy Ci we wszystkim bezpłatnie, bez względu na to, jakie uczelnie wybrałeś/aś.

Jeśli Twoja sytuacja różni się od ukazanej w prezentacji i chcesz uzyskać pomoc w trakcie wypełniania podania UCAS, skontaktuj się z nami przez messengera lub przez chat na naszej stronie (w prawym dolnym rogu).

Terminy i co dalej…

Skoro tutaj jesteś, to już wiesz, że studia w Wielkiej Brytanii są dla Ciebie możliwie najlepszą inwestycją i chcesz składać na nie podanie. Dobrze trafiłeś/aś! Tutaj znajdziesz nie tylko informacje o systemie UCAS, o kluczowych częściach aplikacji oraz najważniejszych datach, ale przede wszystkim naszą precyzyjną instrukcję jak wypełnić UCAS krok-po-kroku.

Pamiętaj, że aplikacja UCAS to tylko jeden z kilku kroków Twojej przygody ze studiami w Anglii. W tym, jak i we wszystkim innym co jeszcze Cię czeka, warto zapewnić sobie kompletne, bezpłatne i bezwarunkowe wsparcie doświadczonych ludzi, którzy mają na uwadze Twój najlepszy interes. Jak już wiesz, Smart Prospects jest w tym niezastąpione. Sprawdź nas!

Ważne aspekty związane z procesem aplikacji

  • podania na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczynające się w 2025 roku, przyjmowane są:
    – do 15.10.2024 (na medycynę, weterynarię, dentystykę, University of Oxford oraz University of Cambridge)
    – do 28.01.2025 to pierwszy termin na wszystkie pozostałe kierunki i uczelnie w UK
    – do 30.06.2025 na większość angielskich, walijskich i irlandzkich uczelni
  • Twoje przygotowania powinny już być w toku, załóż konto na UniEdu aby pracować nad aplikacją
  • licealiści aplikują na studia licencjackie jeszcze PRZED maturą
  • jeśli już masz maturę i zrobiłeś rok przerwy (lub zacząłeś studia w Polsce), to proces wygląda podobnie tylko jest znacznie łatwiejszy i szybszy
  • zwykła, dobrze zdana polska matura wystarczy, chociaż ze słabo zdaną jak i bez niej w ogóle też są szanse
  • studia w UK nie muszą być drogie – obywatelom Unii Europejskiej posiadającym (pre-)settled status przysługuje atrakcyjne finansowanie
  • od 2021 roku kredyty studenckie w UK i home fee status w wypadku studentów z obywatelstwem UE są dostępne tylko dla osób posiadających pre/settled status w UK
  • tylko ze Smart Prospects otrzymasz pełne wsparcie w składaniu podań na dowolne uczelnie w UK bezpłatnie

Główne elementy aplikacji UCAS

Wybory

W aplikacji UCAS można dokonać do 5 wyborów studiów. Od ilości szkół na które składamy podanie zależy wysokość kwoty, którą należy opłacić na końcu procesu (kwota różni się w zależności od cyklu aplikacyjnego; podajemy ją zawsze w prezentacji z instrukcją). Ważne jest, aby były to wybory strategicznie przemyślane i zaplanowane. Najlepiej jest aplikować na ten sam lub bardzo podobne kierunki na 5 różnych uczelniach, które mają różne wymagania rekrutacyjne. Zapytaj konsultanta Smart Prospects, czy dokonane przez Ciebie wybory maksymalizują Twoje szanse, aby dostać się na możliwie najlepszą uczelnię.

Edukacja

Tutaj dodajemy informacje dotyczące szkoły oraz przedmiotów zdawanych na maturze. Nie przejmuj się tym, że nie wiesz jakie wyniki osiągniesz na maturze. Przewidywane informacje na ten temat podaje się w referencji od nauczyciela. To pomoże uniwersytetowi zorientować się, czy jesteś w stanie osiągnąć odpowiednie progi punktowe i wydać tzw ‘conditional offer’, czyli przyjęcie pod warunkiem uzyskania określonych wyników w późniejszym czasie. Ta bardzo ważna część wniosku zazwyczaj stwarza najwięcej problemów; jak dodać szkołę i rodzaj kwalifikacji oraz które egzaminy wpisać w formularzu? Wszystko zależy od Twojej sytuacji. Zapytaj nas wcześniej.

Dane osobowe

W tej części podajemy informacje o sobie. Należy pamiętać jednak, że aplikacja UCAS jest bardzo ogólna i “umiędzynarodowiona”, co sprawia, że niektóre pytania nie są intuicyjne lub do końca jasne. Łatwo jest też przeoczyć niektóre pola. Skorzystaj z naszej bezpłatnej prezentacji, która poprowadzi Cię krok po kroku (dostępna jest na górze tej strony).

Praca

Podaje się tutaj informacje o Twoich półetatowych i pełnoetatowych zatrudnieniach. Jeśli praca, którą wykonywało się w przeszłości, dodaje istotnej wartości do aplikacji, warto ją uwzględnić. Drobne prace wakacyjne raczej nie wniosą dużo do aplikacji. Nie martw się, jeśli nie masz czym się pochwalić w tej sekcji, od aplikantów nie oczekuje się, żeby mieli doświadczenia zawodowe – zdolności akademickie, zajęcia pozalekcyjne oraz motywacja są znacznie istotniejsze. To prowadzi nas do kolejnej sekcji.

Personal Statement

Twój list motywacyjny, który odpowiada na szereg pytań typu: dlaczego aplikujesz na ten właśnie kierunek i dlaczego to Tobie powinno zostać przydzielone miejsce na studiach. Oprócz odpowiednich osiągnięć akademickich uczelnie oczekują od aplikantów pewnych cech charakteru, które Personal Statement powinien wykazać. List musi więc być napisany zgodnie z kilkoma obowiązującymi zasadami. Poproś nas o szablon i listę rad, pomożemy Ci w edycji dokumentu i upewnimy się, że robi dobre wrażenie.

Referencja

Jest to list rekomendujący od nauczyciela lub korepetytora, który dobrze zna Twoje zdolności, osiągnięcia i potencjał. Tak samo jak Personal Statement, referencje dobrze jest napisać zgodnie ze standardowym szablonem. Mamy do wyboru dwa, jeden podstawowy i jeden rozszerzony, przydatny w aplikacjach na specyficzne kierunki czy uczelnie. Przekaż szablon swojemu nauczycielowi i zwróć do nas, a dodamy referencje do Twojego podania z naszego panelu administracyjnego, po czym będziemy mogli sprawdzić, zatwierdzić i wysłać wniosek do Twoich uczelni.

Kiedy należy złożyć aplikację na studia w UK?

Gdy już wyślesz swoją aplikację UCAS

Po sprawdzeniu, zatwierdzeniu i wysłaniu aplikacji UCAS należy poczekać do kilku tygodni, aż uniwersytety rozważą podanie. Do dyspozycji aplikanta zostaje oddany panel UCAS TRACK, który pozwala śledzić status aplikacji.

Od każdego z uniwersytetów na które aplikowałeś, otrzymasz jedną z trzech możliwych decyzji:

  • Conditional offer – uczelnia przedstawi wymagane wyniki z matury oraz niezbędne kwalifikacje językowe, które musisz zdobyć, żeby mieć zagwarantowane miejsce na uniwersytecie.
  • Unconditional offer – prawdopodobnie jesteś zeszłorocznym maturzystą, i masz już kwalifikację językową oraz spełniasz wszystkie wymogi uczelni. Możesz już planować swój przyjazd na uczelnię.
  • Unsuccessful – uczelnia zdecydowała, że Twoja aplikacja jest niepoprawna i nie została Ci zaoferowana szansa ubiegania się o miejsce. Aby uniknąć takich sytuacji warto aplikować z nami.

Po otrzymaniu decyzji uczelni, musisz podjąć odpowiednie kroki:

  • zdecydować, który kierunek i uczelnię stawiasz na pierwszym miejscu. Ta opcja nazywa się  “Firm choice”. Jeśli spełnisz odpowiednie wymagania, to jesteś zobowiązany wybrać tę, a nie inną uczelnie w UK,
  • dobrze jest podjąć decyzję o uczelni drugiego wyboru – tak zwany “Insurance choice” – czyli opcja ‘ubezpieczenie’. Jest to wybór uczelni, która ma niższe wymagania rekrutacyjne niż firm choice i która przyjmie aplikanta w razie niepowodzenia w przypadku pierwszego wyboru,
  • musisz odrzucić pozostałe uniwersytety.

Teraz już wiesz, o miejsce na których uczelniach konkurujesz. Znasz swoje wymogi maturalne, więc przez następne kilka miesięcy możesz skupić się na przygotowaniach do matury.

Gdy matura nie poszła – UCAS Clearing i Foundation Year

Nieprzewidywalność zawartości oraz trudności arkuszy egzaminacyjnych nie powinna być zaskoczeniem dla żadnego maturzysty. Bardzo często łatwo przeliczyć się z oczekiwaniami końcowych rezultatów a przez to nie dostać się na dobrze wybrane uczelnie. Na ile Smart Prospects nie ma wpływu na arkusze, na tyle jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, w której nasi aplikanci mieliby zostać bez dobrych opcji na studia w UK. Pierwszym i najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście składanie podań z nami od początku. W ten sposób będziesz miał dobrze dobrane, różne uczelnie na każdą ewentualność. Kolejne opcje są już bardziej pasywne, zaliczają się do nich Clearing i Foundation.

UCAS Clearing to swego rodzaju ‘aukcji’ wolnych miejsc na studiach, które nie zostały zapełnione, będziesz miał szansę znaleźć coś dla siebie w ostatniej chwili. Niestety, nie ma co liczyć na najbardziej prestiżowe uczelnie oraz najpopularniejsze kierunki, jednakże w dalszym ciągu istnieje prawdopodobieństwo trafienia na perełki oferowane przez inne znakomite uczelnie, a co najważniejsze – z niższymi progami! Jeśli wyniki Twoich egzaminów były przyzwoite i jesteś w miarę elastyczny, jeśli chodzi o kierunek i miejsce uczelni, masz naprawdę spore szanse na znalezienie miejsca na uniwersytecie w Anglii jeszcze w tym roku. Szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące UCAS Clearing znajdziesz tutaj.

Foundation Year to kwestia, która nie jest bezpośrednio związana z samym UCAS ale mówiąc o rozwiązaniach gdy matura nie poszła, jest to dobre miejsce aby nawiązać to tej opcji. Foundation to wysokiej jakości jednoroczny kurs akademicki oferowany przez brytyjskie uczelnie wyższe i ich partnerskie placówki edukacyjne. Pozwala na uzupełnienie niezbędnych kwalifikacji, aby zostać przyjętym na pierwszy rok studiów licencjackich w normalnym trybie. Podczas Foundation Year nie tylko porządnie podciągniesz swój angielski, ale przede wszystkim zdobędziesz  solidne podstawy akademickie w dziedzinie, którą zamierzasz w przyszłości studiować. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

 

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia magisterskie w UK?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐