Personal statement - jak przezwyciężyć syndrom pustej kartki? - Studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Personal statement

jak przezwyciężyć syndrom pustej kartki?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jak napisać personal statement wyróżniający się na tle innych,
  • na co zwrócić uwagę podczas pisania listu, jeśli czeka Cię jeszcze interview,
  • czy warto pisać o zajęciach pozaszkolnych w personal statement.

Jak już zapewne wiesz, proces aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii znacznie różni się od polskiego procesu aplikacyjnego. Jedną z owych różnic jest niewątpliwie wymóg napisania personal statement – listu motywacyjnego, który ma zapewnić Ci wstęp na uczelnie na Wyspach. Jednak często perspektywa opisania swoich pasji i doświadczeń w języku obcym za pomocą zaledwie czterech tysięcy znaków budzi przerażenie.  Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują. Wystarczy, że zbierzesz najpotrzebniejsze informacje i przedstawisz siebie w najbardziej atrakcyjny sposób. Jak to zrobić? Poniżej podajemy kilka wskazówek. Pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić się do nas po pomoc, a jeśli napisałeś samodzielnie, podeślij nam do sprawdzenia.

Po pierwsze…

…wyobraź sobie, że jesteś członkiem komisji rekrutacyjnej. Każdego dnia otrzymujesz kilkadziesiąt aplikacji. Czytając kolejne, zapewne robisz się coraz bardziej zmęczony. Czy istnieje coś, co przyciągnie Twoją uwagę? A jeśli tak, to co? Zawrzyj to w Twoim personal statement, spraw, by wyróżniał się na tle pozostałych.

By osiągnąć upragniony cel, stwórz mapę myśli. Weź białą kartkę i zapisuj na niej wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, co dotyczy Twoich marzeń, umiejętności czy zainteresowań. Może lubisz fotografować? Często przewodzisz w dyskusjach lub świetnie radzisz sobie na lekcjach matematyki? Zapisz to! Następnie przejdź do książek, filmów czy wykładów, które Cię zainspirowały. Czy dzięki nim odkryłeś, co chcesz robić w przyszłości? Nie bój się wyrażać swoich opinii i przekonań, przecież to one kształtują Twój charakter. Śmiało – napisz, jeśli jakiś spektakl Cię rozczarował, o ile owe rozczarowanie wpłynęło na Twoje zainteresowania.

Kiedy skończysz, połącz kolorowym długopisem dziedziny pokrywające się, związane ze sobą, a nad strzałkami dodaj adnotacje dotyczące ich wspólnych cech. Skup się głównie na tym, co dotyczy wybranego przez Ciebie kierunku, nie rozwódź się nad mało istotnymi zagadnieniami. Jeżeli marzysz o medycynie, nie poświęcaj całego akapitu na opis Twoich umiejętności kucharskich!

Pamiętaj, że nie możesz przekroczyć limitu 4000 znaków. Biorąc pod uwagę to, jak bardzo złożona jest Twoja osobowość, przypuszczalnie nie zamieścisz w personalu całego swojego życiorysu, dlatego skrupulatnie selekcjonuj informacje.

Po drugie…

…nie zapominaj, że niektóre kierunki wiążą się z zaproszeniem na interview, czyli rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki niej uczelnia sprawdzi, czy nadajesz się do wykonywania danego zawodu, na przykład lekarza, architekta czy dziennikarza (zazwyczaj interwiew dotyczy kierunków medycznychartystycznych i humanistycznych). Oczekuj więc, że zostaniesz zapytany o kwestie, które poruszyłeś w swoim personal statement, dlatego wystrzegaj się kłamstwa – osoby zasiadające w komisji rekrutacyjnej mają naprawdę duże doświadczenie w czytaniu podobnych listów motywacyjnych, dzięki czemu potrafią zwęszyć pismo nosem. Nie pomiń więc dziedzin, o których mógłbyś rozmawiać godzinami, tematów, w jakich czujesz się pewnie.

Po trzecie…

…nie poświęcaj zbyt wielu linijek rozważaniom na temat Twoich zajęć pozaszkolnych. Ich opis powinien zająć Ci najwyżej jeden akapit! Ponadto staraj się stworzyć go tak, by nawiązywał do wybranego przez Ciebie kierunku, pokazał, że nabyłeś takie umiejętności, które w jakikolwiek sposób łączą się z wybranym przez Ciebie kierunkiem studiów.

A na koniec – pamiętaj, wyjdź poza schemat!

Przedstaw się uczelni z jak najlepszej strony. Twoje umiejętności są produktem, który możesz sprzedać jedynie za pomocą personal statement. Wykorzystaj więc te 47 linijek jak najefektywniej!

A jeśli nie masz pewności czy idziesz ze swoją pracą w dobrą stronę, możesz napisać do nas na messengerze (FB) lub poprzez maila [email protected].

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐