Standardowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczynające się w 2023 roku zakończyła się 30 czerwca. Jednak to wcale nie oznacza, że brytyjskie uczelnie nie przyjmują już na ten rok podań! Wręcz przeciwnie – nadal masz szansę załapać się na najlepsze studia w Europie na starych warunkach, jeśli masz status (pre-)settled!
Przez okres wakacyjny dostępny jest UCAS Clearing – rekrutacja uzupełniająca na uniwersytety i kierunki, na których są jeszcze miejsca. Poprzez Clearing w ciągu ostatnich lat, wielu studentów Smart Prospects dostało się na najróżniejsze uniwersytety, w tym prestiżowe należące nawet do Russell Group, co jest tylko dowodem na to, jak wiele możliwości daje ten proces aplikacji.
Podobnie jak w przypadku standardowej rekrutacji, aby zaaplikować na studia na Wyspach przez UCAS Clearing, należy założyć, uzupełnić i opłacić aplikację UCAS (tutaj znajdziesz naszą instrukcję jak to zrobić). Jest jednak parę różnic pomiędzy tymi dwoma procesami i to na nich chcielibyśmy się skupić w poniższym artykule. A więc, do rzeczy!
Wybór uczelni
Proces rekrutacji przed 30 czerwca 2023 pozwalał studentom na wybranie do 5 uczelni po jednym kierunku i oznaczenie ich na swoim koncie UCAS przed opłaceniem aplikacji.
W przypadku UCAS Clearing z kolei, konto aplikacyjne opłaca się bez wybrania uniwersytetów. Dopiero gdy podanie trafi do UCAS, wybiera się jedną uczelnię w jednym momencie (one at a time) spośród tych dostępnych w wyszukiwarce UCAS Clearing.
Przebieg rekrutacji
W obu przypadkach najpierw należy założyć i uzupełnić konto UCAS (w przypadku Clearing’u zostawia się tylko pustą sekcję CHOICES) a następnie je opłacić. Standardowa rekrutacja pozwala wysłać podanie do uczelni i oczekiwać odpowiedzi od nich w swoim UCAS Track. Jednak jeśli chodzi o UCAS Clearing, to wygląda to następująco. Po opłaceniu konta dzwoni się (lub wypełnia specjalny formularz i wysyła, jeśli takowy jest dostępny) do uczelni podając przy tym swój numer identyfikacyjny w Clearing’u, aby porozmawiać o potencjalnym przyjęciu na studia. W trakcie tejże rozmowy przedstawiciel uczelni albo wyraźnie mówi, że chce Cię w murach swojej placówki i prosi o dodanie jego uczelni jako wyboru na swoim koncie UCAS albo zwyczajnie Ci dziękuje i informuje o odrzuceniu. Jeśli usłyszysz “nie”, to pozostaje Ci tylko dzwonić do kolejnej uczelni i kolejnej – i tak do skutku, aż któraś jasno przez słuchawkę powie Ci, że Cię przyjmuje.
UWAGA!
Pamiętaj, aby NIGDY nie dodawać w swoim UCAS Track uczelni, od której nie dostało się na to pozwolenia.
TIP!
Przed zabraniem się za dzwonienie, stwórz sobie listę uczelni, na które chciał(a)byś się dostać, a które są dostępne w wyszukiwarce Clearing’owej. Następnie ustaw je w kolejności od tej najbardziej pożądanej i właśnie tej kolejności trzymaj się podczas dzwonienia.
Kiedy można aplikować?
Ta kwestia różni się odrobinę w zależności od Twojej sytuacji, a dokładniej od tego czy maturę masz już za sobą (a co za tym idzie, znasz już swoje wyniki), czy może pisałeś/aś ją dopiero w tym roku. Tak więc:
Jeśli jesteś tegorocznym/ą maturzyst(k)ą…
…i masz status (pre-)settled w UK lub jesteś w stanie opłacić studia (£10.000-£30.000 rocznie) i wizę studencką (ok. £1.500-£2.000) z własnej kieszeni to proces aplikacji przed 30 czerwca zakładał aplikowanie przed maturą tak, byś mógł/mogła otrzymać od uniwersytetów oferty warunkowe, czyli propozycję przyjęcia Cię pod warunkiem, że spełnisz odpowiednie progi przyjęć dotyczące matury jak i języka. Niestety, tegoroczny UCAS Clearing nie dopuszcza ofert warunkowych. Oznacza to, że aby móc wziąć w nim udział, trzeba mieć już swoje wyniki maturalne.
Jeśli maturę masz już dawno za sobą
…i masz status (pre-)settled w UK lub jesteś w stanie opłacić studia (£10.000-£30.000 rocznie) i wizę studencką (ok. £1.500-£2.000) z własnej kieszeni to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrał(a) się z naszym wsparciem za rekrutację w ramach UCAS Clearing już teraz! 🙂
Jak najlepiej przygotować się do rozmów?
Wiele zależy od tego jaka uczelnia oraz jaki kierunek Cię interesują. Pamiętaj również, że jako Smart Prospects oferujemy wsparcie we wszystkich etapach rekrutacji jak i po niej (również przez cały okres studiów) bez opłat, uczelni partnerskich, haczyków i ściemy. Dlatego też zachęcamy, abyś napisał(a) do nas na messengera tutaj w celu ustalenia szczegółów i przygotowania się możliwie najlepiej do rozmowy z brytyjską uczelnią! W końcu od tego zależy to, czy zostaniesz przyjęty/a!
I pamiętaj… be Smart, have Prospects!