Test językowy Duolingo na studia w UK - tańsza i w pełni online alternatywa dla IELTS - Studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Test językowy Duolingo na studia w UK

- tańsza i w pełni online alternatywa dla IELTS

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • ile on kosztuje;
  • jakich zadań można się na nim spodziewać;
  • jak się do niego przygotować;
  • w jaki sposób się na niego zapisać;
  • które brytyjskie uczelnie akceptują go zamiast IELTS.

Jak już pewnie wiesz, spora część brytyjskich uczelni wymaga od swoich kandydatów zdania egzaminu językowego (choć nieustannie działamy, by powiększyć grono uniwersytetów przyjmujących maturę rozszerzoną z angielskiego). Najpopularniejszym egzaminem językowym wymaganym przez uniwersytety na Wyspach jest IELTS – egzamin zdawany w specjalnie przeznaczonej do tego placówce pod okiem egzaminatorów. Niestety są takie sytuacje, jak na przykład obecna teraz epidemia koronawirusa, kiedy przeprowadzenie takiego egzaminu dla organizatorów jak i udanie się do takiego miejsca dla zdających jest po prostu niemożliwe.

Taka sytuacja może wydawać się bez wyjścia, jeśli wybrane przez Ciebie brytyjskie uczelnie wymagają IELTS. Na szczęście, brak możliwości podejścia do tego egzaminu wcale nie przekreśla Twoich planów związanych z najlepszymi studiami w Europie!

Otóż, powstała prostsza, tańsza i wygodniejsza alternatywa, do której sukcesywnie przekonuje się coraz więcej (również prestiżowych!) placówek edukacji wyższej na Wyspach. A chodzi o test Duolingo.

Na czym polega ten egzamin i ile on kosztuje?

Duolingo to test, który zajmuje ok. 60 minut i przeprowadzany jest w pełni online, z dowolnego miejsca na ziemi. W porównaniu do IELTS, który kosztuje około $225, ten internetowy test wynosi zaledwie $49 (ok. 4 razy mniej niż IELTS).

Dlatego, jedyne czego potrzebujesz, aby do niego podejść, to:

  • niezawodny internet,
  • komputer wyposażony w kamerkę i mikrofon,
  • godzina wolnego czasu,
  • ciche i jasne pomieszczenie,
  • paszport/dowód osobisty,
  • ok. 200zł na koncie.

Forma egzaminu

Duolingo, jak każdy inny test językowy, ma za zadanie sprawdzić Twoje umiejętności z 4 głównych części: reading, speaking, listening & writing. Poniżej przedstawiamy typy zadań, których możesz się spodziewać:

Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych aplikantów.

Znajdziesz w niej informacje o zadaniach w trakcie testu, instrukcję jak zapisać się na test oraz wskazówki jak się do niego przygotować.

Wybieranie “real words” z listy

W tym zadaniu podana jest lista pojedynczych wyrazów, z których należy wybrać poprawne. Brzmi dość prosto, prawda? Niestety, należy tutaj uważać, ponieważ niektóre z nich mają literówki lub złe przedrostki i przyrostki, np.: wyraz “inforgettable” czy “unforgetable” kiedy poprawna forma to “unforgettable”.

Wybieranie “real words” ze słuchu

To zadanie jest bardzo podobne do poprzedniego, z wyjątkiem tego, że lista słów jest nagrana, a nie podana na ekranie. Warto pamiętać, że wyrazy (oprócz tego, że mogą mieć źle dobrane przedrostki i przyrostki) mogą być po prostu błędnie wymówione.

Uzupełnianie brakujących słów w tekście

W tym zadaniu przedstawiany jest krótki tekst, w którym brakuje wyrazów (tekst z lukami). Ułatwieniem tutaj jest to, że są pokazane miejsca, w których brakuje wyrazu oraz to ile ma on liter. Ponadto, często jest już podana pierwsza litera wyrazu (a czasem nawet pierwsze 2 lub 3!)

Pisanie ze słuchu

To zadanie polega na zapisaniu usłyszanego zdania, które można odsłuchać do 3 razy. Warto zwrócić uwagę na poprawne literowanie pojedynczych słów. Co więcej, zdania są nagrane przez osoby o amerykańskim akcencie, który z reguły jest łatwiejszy do zrozumienia niż brytyjski. Jednak jeśli jesteś przyzwyczajony/a do akcentu brytyjskiego, warto np. obejrzeć parę amerykańskich filmów i seriali (jak np. sitcomy typu Bing Bang Theory, Friends, czy How I Met Your Mother), by osłuchać się z akcentem i trochę inną wymową wielu słów.

Przeczytanie na głos przeczytanego zdania

To zadanie polega na przeczytaniu na głos zdania, które wyświetla się na ekranie, a jego zadaniem jest sprawdzenie Twojej wymowy.

Powiedz, co widzisz

To prawdopodobnie najłatwiejsze zadanie na teście. Pokazywane są obrazki, po czym należy powiedzieć jednym słowem co to jest. Np. przy obrazku kota, trzeba głośno powiedzieć ‘cat’.

Opis obrazka

W tym zadaniu należy (w min. 1 zdaniu) opisać co przedstawia dany obrazek. Im więcej napiszesz, tym lepiej. Wtedy egzaminator będzie wiedział, że pisanie po angielsku nie stanowi dla Ciebie problemu, dzięki czemu zdobędziesz więcej punktów.

Mówienie na dany temat przez min. 30 sekund

W tym zadaniu podany zostaje temat, na który należy mówić przez minumum 30 sekund. Poza tematem jest też kilka prostych, związanych z nim pytań, na które także trzeba odpowiedzieć. Tak samo jak w poprzednim zadaniu, mimo że teoretycznie trzeba mówić tylko przez 30 sekund, warto kontynuować swój monolog nawet do końca wyznaczonego na zadanie czasu, aby uzyskać więcej punktów.

Mówienie na dany temat przez min. 1-2 minuty

Zadanie bardzo podobne do poprzedniego, z tym, że tutaj należy mówić dłużej, a do wyboru są 2 tematy. Staraj się mówić jak najdłużej, ale z sensem i uwzględniając wszystkie aspekty dot. tematu.

Pisanie na dany temat przez min. 3-5 minut

Tutaj robisz dokładnie to samo, co w poprzednich zadaniach, lecz w formie pisemnej i przez dłuższy czas.

Jak zapisać się na test?

Najpierw obejrzyj ten krótki instruktażowy filmik pokazujący na czym polega zapisanie się na egzamin językowy i przygotowanie miejsca oraz sprzętu tak, by wszystko odbyło się bez zbędnych problemów. Następnie załóż konto tutaj i… działaj! 🙂

Przygotowanie do Duolingo

Poza darmowymi 15-minutowymi testami (które swoją drogą są bardzo pomocne, ponieważ wyglądają dokładnie tak, jak zadania na egzaminie), ciężko stricte się do niego przygotować. Duolingo bazuje na Twoim ogólnym obyciu się z językiem. Warto jednak:

  • poćwiczyć szybkie pisanie na klawiaturze (na każde zadanie wyznaczony jest określony czas, więc będziesz pisać pod presją czasu),
  • obejrzeć kilka amerykańskich filmów czy seriali (żeby bardziej oswoić się z amerykańskim akcentem),
  • powtórzyć struktury gramatyczne (które dodadzą Ci punktów, jeśli użyjesz jakichś bardziej zaawansowanych np. inwersji albo mieszanych okresów warunkowych),
  • popracować nad używaniem bardziej skomplikowanych słów i wyrażeń (np. “as far as I am concerned” zamiast “in my opinion”; “pleasant” zamiast “nice” itd.);
  • dołączyć do grupy na FB IELTS & Duolingo ze Smart Prospects.

Poza tym, jeśli angielski rozszerzony w szkole średniej nie sprawiał Ci większych problemów, a do tego zapamiętasz powyższe porady dot. konkretnych zadań, to na pewno zdasz ten test with flying colours! 😉

Dla przypomnienia: oto aktualna lista uczelni akceptujących Duolingo zamiast IELTS

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Akademik czy mieszkanie? – czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii

Sprawdź jak pozbyć się dylematu odnośnie rodzaju zakwaterowania na studiach w Wielkiej Brytanii przed ich rozpoczęciem.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐