Foundation Year czyli rok zerowy na studiach w UK - co daje i jak się na niego dostać? - Studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Foundation Year czyli rok zerowy na studiach w UK

co daje i jak się na niego dostać?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czym jest Foundation Year i z jakimi kosztami się on wiąże,
  • dlaczego jest to kolejny ogromny krok w Twoim rozwoju,
  • czy Foundation year jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i czy warto się na niego zdecydować.
Masz ambicje dostać się na uczelnię czy kierunek, których warunków nie jesteś w stanie spełnić? Nie przejmowałeś się zbytnio egzaminami maturalnymi, bo zwyczajnie miałeś inną wizję na przyszłość i teraz chcesz na poważnie rozważyć temat edukacji wyższej w UK mimo niskich wyników lub braku zdanej matury? Twój język angielski nie jest na wystarczającym poziomie, aby zacząć studia licencjackie na Wyspach? A może masz zamiar zupełnie zmienić kierunek rozwoju, lecz brakuje Ci podstaw programowych w danej dziedzinie?

Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś “tak”, to foundation year w UK jest właśnie dla Ciebie!
OK, przejdźmy do rzeczy!

Czym jest foundation year?

System edukacji wyższej w UK oferuje rok zerowy – alternatywne rozwiązanie dla osób, które nie spełniają standardowych wymagań rekrutacyjnych czyli np.:

  • mają starą polską maturę;
  • mają jakąkolwiek maturę z bardzo niskimi wynikami;
  • chcą studiować coś, co wymaga odpowiedniej wiedzy czy przygotowania, których nie mają;
  • nie podchodzili do matury lub podeszli i jej nie zdali.

Foundation year / rok zerowy – to wysokiej jakości jednoroczny kurs akademicki oferowany przez brytyjskie uczelnie wyższe i ich partnerskie placówki edukacyjne. Pozwala na uzupełnienie niezbędnych kwalifikacji, aby później móc kontynuować studia licencjackie w normalnym trybie.

Jakie opcje foundation year są dostępne?

Są dwa typy roku zerowego:

  • tzw. “wolnostojący” jednoroczny kurs, po którym możesz aplikować na inne brytyjskie uczelnie – nie przysługuje mu kredyt studencki, więc tego typu roku zerowy należy opłacić samodzielnie
  • jednoroczny kurs połączony ze studiami licencjackimi na tej samej uczelni – przysługuje na niego kredyt studencki tak samo, jak na resztę studiów licencjackich i właśnie on jest wybierany przez kandydatów z Polski ze względu na atrakcyjne finansowanie i zabezpieczone miejsce na studiach pierwszego stopnia w murach tej samej szkoły wyższej (pod warunkiem zdania egzaminów końcowych).

W tym artykule skupiamy się głównie na drugim typie foundation year.

Jakie zajęcia oferuje rok zerowy?

Podczas Foundation Year nie tylko porządnie podciągniesz swój angielski, ale przede wszystkim zdobędziesz solidne podstawy akademickie w dziedzinie, którą zamierzasz w przyszłości studiować. Przedmioty, które pojawiają się na niemal każdym roku zerowym, to zwykle:

  • akademicki angielski – ten przedmiot koncentruje się na czterech kluczowych obszarach: pisanie (głównie esejów i raportów), czytanie, słuchanie oraz mówienie, nauczane w praktyczny sposób,
  • umiejętność efektywnego studiowania – ten przedmiot pozwala na łatwiejsze dostosowanie się do specyfiki i wymagań angielskiego system edukacyjnego. Rozwiniesz tutaj swoje umiejętności komputerowe, badawcze, używania i interpretacji danych, pracy w grupie, rozwiązywania problemów,  czy przyswajania informacji i unikania plagiatu. A co najważniejsze, nauczysz się efektywnie zarządzać czasem.

Pozostałe moduły różnią się ze względu na wybrany kierunek studiów. Dla przykładu, rok zerowy z kierunków biznesowych będzie obejmować przedmioty dot. rachunkowości, przedsiębiorczości, czy zarządzania; te skupione na naukach przyrodniczych i pracy w służbie zdrowia oferować będą zajęcia z podstaw biologii i chemii; rok zerowy z inżynierki czy informatyki przygotuje Cię z podstaw programowania, matematyki, czy nawet fizyki; a w przypadku np. Foundation Year poświęconego kursom artystycznym, będziesz pracować nad swoim portfolio, różnymi technikami tworzenia, rozumowania w sztuce, swoimi umiejętności posługiwania się programami komputerowymi itd.

Ile czasu spędza się na uczelni?

Ponieważ Foundation ma na celu uzupełnienie luk programowych, ilość zajęć jest nieznacznie wyższa niż na zwykłym roku przyszłych studiów licencjackich. Jest to zazwyczaj 16-20 godzin w tygodniu. Frekwencja jest bardzo istotna i starannie monitorowana, na co należy wziąć poprawkę podczas planowania swojego czasu pomiędzy nauką, pracą a innymi aktywnościami.

Główne zalety Foundation Year

Główne zalety roku zerowego są następujące:

  • możliwość rozpoczęcia studiów w UK mimo niespełniania standardowych wymagań uczelni;
  • każdy student zostaje przydzielony do jakiegoś tutora, a co za tym idzie – może liczyć na indywidualne podejście oraz wsparcie;
  • zajęcia w max. 15-osobowych grupach;
  • możliwość uczenia się pod okiem tych samych wykładowców, którzy uczą roczniki 1-3;
  • poznanie podstaw wymaganych do studiowania wybranego kierunku;
  • zapoznanie się z brytyjskim systemem nauczania, który znacznie różni się od polskiego;
  • możliwość integracji ze studencką społecznością oraz czynne uczestniczenie w życiu uczelni.

Pomyślne zdanie foundation year na danej uczelni gwarantuje studentom miejsce w jej progach na pierwszym roku wybranych studiów licencjackich. Warunkiem przejścia na pierwszy rok jest uzyskane wymaganych oceny na zaliczeniach i końcowych egzaminach. Zwykle wymagane jest uzyskanie średniej rzędu 50-60% ze wszystkich przedmiotów, co nie powinno stanowić problemu dla kogoś, kto wcześniej przeszedł przez polski system edukacji. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby się dostać?

Wymagania na foundation year różnią się w podobny sposób, jak wymagania na licencjat na uczelniach różnych klas. Zwykle są o 5-10% niższe, niż w przypadku studiów licencjackich na tej samej uczelni. W przypadku uczelni takich, jak np. De Montfort University w Leicester, często wystarczy po prostu zdana matura lub dobre oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej bez zdanej matury.

Kolejnym warunkiem rozpoczęcia nauki podczas kursu Foundation jest zdanie jednego z poniższym egzaminów językowych:

  • IELTS na poziomie co najmniej 4.5, w tym niemniej niż 4.0 z poszczególnych sekcji (lub więcej – wszystko zależy od uczelni);
  • polska matura z języka angielskiego zdana na rozszerzeniu na 55% lub na podstawie na 50-70% (wszystko to w zależności od uczelni);
  • inne międzynarodowe certyfikaty językowe na tym samym poziomie, takie jak: TOEFL, TOEIC, CAE, CPE oraz PTE.

Ile kosztuje rok zerowy?

Jeśli chodzi o kwestie finansowania, to na wielu uczelniach Foundation Year kosztuje średnio £6000, ale zdarzają się też oferty ekskluzywne kosztujące nawet £12000 – £16000.

Tam, gdzie kurs Foundation połączony jest z kursem licencjackim w 4-letni “pakiet”, koszty pokrywane są w całości przez kredyt studenckiale dotyczy to tylko osób, które posiadają w UK status pre-settled lub settled. Jeśli więc jesteś tzw. (wstępnym) osiedleńcem, nie musisz martwić się o pokrywanie czesnego z góry z własnej kieszeni. Należy mieć na uwadze jednak, iż takie rozwiązania nie są dostępne wszędzie. Zapytaj nas koniecznie na messengerze lub poprzez maila [email protected] czy na kierunek, który rozważasz, przysługuje Ci kredyt studencki.

Proces aplikacji

Na część kierunków połączonych z rokiem zerowym może być wymagana aplikacja przez platformę UCAS, a na pozostałe wystarczy aplikacja bezpośrednia (tj. wypełnienie specjalnego formularza, dołączenie odpowiednich dokumentów i wysłanie wszystkiego bezpośrednio do uczelni).

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się w jaki sposób powinieneś/powinnaś zaaplikować do wybranej uczelni na wybrany rok zerowy oraz jak się za to wszystko zabrać. Znajdziesz nas na messengerze lub pod mailem [email protected] (choć ta pierwsza opcja jest wygodniejsza i o wiele szybsza).

Zachęcamy również do przeczytania artykułu naszej studentki na temat roku zerowego, który odbyła na jednej z brytyjskich uczelni.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐