Koncepcja MOOC, czyli Massive Open Online Courses powstała w Stanach Zjednoczonych, jednak zyskała też ogromną popularność na brytyjskich uniwersytetach.
MOOC to szybki kurs online przygotowany przez uniwersytet, którego celem jest zdobywanie w łatwy i dostępny sposób wiedzy. Zamiast przychodzenia na wykłady czy nauki w bibliotekach, kurs możesz ukończyć siedząc wygodnie w fotelu w swoim pokoju, używając materiałów udostępnianych przez uniwersytety i korzystając z ich źródeł. Są one otwarte dla wszystkich ludzi na całym świecie, zazwyczaj są bezpłatne i nie mają żadnych wymagań do przyjęcia. Wystarczą Twoje chęci. Interakcja z innymi uczniami odbywa się na forach i grupach dyskusyjnych.
Czy MOOCs zaliczają się do kwalifikacji?
Pomimo tego, że większość z MOOCs nie posiadają formalnej akredytacji, otrzymasz certyfikat ukończenia lub uczestnictwa w danym kursie, co potwierdza, że dana osoba posiadła konkretne umiejętności i wiedzę.
Pomoże Ci to w aplikacji na studia czy do pracy
Wiele brytyjskich uniwersytetów korzystnie rozpatruje uczestnictwo kandydatów w Massive Open Online Courses, ponieważ można dzięki nim wiele się nauczyć i pozyskać wartościowe doświadczenie. Dostęp do najlepszych materiałów i wykwalifikowanych wykładowców zagwarantuje Ci profesjonalne wsparcie ekspertów. MOOCS mają potencjał, dzięki któremu wielu ich uczestników decyduje się na studia wyższe; jest to wgląd w strukturę uniwersytecką.
Poza tym, uczestnictwo w MOOCs jest dowodem zarówno dla uczelni, jak i potencjalnego pracodawcy na to, jak bardzo cenisz sobie rozwój osobisty i że nieustannie chcesz zdobywać nową wiedzę czy umiejetności.
Zaplusujesz dzięki temu nie tylko podczas aplikacji na studia czy do pracy, ale i ubiegając się o staż czy wyjazd zagraniczny.
Gdzie możesz znaleźć Massive Open Online Courses?
Coursera, EdX, Udemy i Udacity to najbardziej znane platformy. The University of Edinburgh jest jednym z partnerów Coursea, oferujących szeroką gamę przedmiotów, m.in. wstęp do filozofii. Oczywiście wcale nie musisz wybierać kursów należących do brytyjskich uniwersytetów, ponieważ do wyboru masz placówki z całego świata, w tym z krajów takich, jak Chiny, Kanada, USA czy Holandia.
The Open University założył brytyjski odpowiednik – to platforma Futurelearn, która oferuje darmowe kursy oferowane przez różne uniwersytety, zarówno brytyjskie jak i amerykańskie, norweskie, holenderskie itd.
Zalety Massive Open Online Courses:
– brak opłat,
– możliwość pozyskiwania wiedzy od ekspertów, nieważne w jakim miejscu obecnie się znajdujesz,
– brak wymagań rekrutacyjnych, wybierasz kurs według zainteresowań, a nie Twoich wyników,
– zapoznanie się ze strukturą pracy na uniwersytecie,
– kursy są zazwyczaj krótkie i elastyczne oraz w pełni online.
Wady Massive Open Online Courses:
– mniejszy kontakt z wykładowcami i innymi uczniami,
– certyfikat MOOC nie zastępuje dyplomu ukończenia studiów,
– nie doświadczysz interakcji z wykładowcą i uczniami, jak ma to miejsce podczas normalnych zajęć w salach lekcyjnych.
Podsumowując…
MOOCs to świetne uzupełnienie Twoich kwalifikacji i wiedzy a także okazja do rozwijania umiejętności z zakresu dziedzin innych niż ta, którą studiujesz lub zamierzasz studiować.
Jest to świetny punkt zarówno do aplikacji na studia jak i do CV na staż, pracę dorywczą czy pracę po studiach, ponieważ pokaże jak bardzo produktywny/a jesteś i jak cenisz sobie ciągłe pogłębianie wiedzy. Z kolei w przypadku odbywania kursów MOOC z dziedzin różniących się od Twojego obecnego lub przyszłego kierunku studiów, udowodnisz również swoją wszechstronność i ciekawość świata.
Nie można jednak traktować tego jak studia i liczyć na dyplom honorowany przez pracodawców. Oczywiście, certyfikat z MOOCs będzie ogromnym plusem zarówno w aplikacji na studia jak i do pracy, jednak nie jest ekwiwalentem dla ukończenia samych studiów.