Polacy to największa spośród mniejszości narodowych w Wielkiej Brytanii, co jest widoczne zarówno na ulicach większych miast, jak i w społecznościach studenckich brytyjskich uniwersytetów. Jeżeli przyjeżdżasz na studia do Wielkiej Brytanii, a nie chciał(a)byś do końca stracić kontaktu z Polską, jest wiele okazji, żeby taki kontakt pielęgnować, biorąc udział w ciekawych wydarzeniach i nawiązując wartościowe znajomości z Polakami studiującymi i mieszkającymi w Wielkiej Brytanii.
W tym artykule poznasz pięć najważniejszych polskich wydarzeń, które corocznie odbywają się na Wyspach.
LSE SU Polish Economic Forum
Polski forum ekonomiczne, to impreza odbywająca się co roku na London School of Economics, organizowana przez Polish Business Society. Forum jest największym wydarzeniem poświęconym polskim sprawom gospodarczym i politycznym, odbywającym się poza terenem kraju. Skupia polityków, ambasadorów i ekspertów od spraw ekonomicznych. To dzień pełen warsztatów, debat i paneli dyskusyjnych, na których porusza się sprawy kluczowe dla Polski, a także doskonałe miejsce na nawiązywanie nowych znajomości. Dla przykładu, w 2017 roku gośćmi Polish Economic Forum byli między innymi Wiceprezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, prezes “Kulczyk Investments” Sebastian Kulczyk, a imprezę otwierał ambasador Polski w Londynie Arkady Rzegocki. LSE SU Polish Economic Forum odbywa się co roku na przełomie lutego i marca.
Science Polish Perspectives
SPP to coroczna konferencja adresowana do naukowców, doktorantów i studentów z Polski, którzy prowadzą badania lub studiują za granicą. Odbywa się co roku w Oxbridge, jej ostatnia edycja w 2016 roku miała miejsce w Oxfordzie i odbyła się w listopadzie. Konferencja tworzy doskonałe miejsce do nawiązywania znajomości i networkingu, który w świecie naukowym jest nie mniej ważny niż w biznesie. Organizowana jest zamiennie przez Oxford University Polish Society oraz Cambridge University Polish Society, a patronuje jej Polonium Foundation, fundacja powstała w 2016 roku mająca na celu zrzeszać polskich naukowców z całego świata.
Congress of Polish Student Societies in the UK
Kongres polskich organizacji studenckich to wydarzenie odbywające się od dziesięciu lat, zainicjowane w Oxfordzie, które ma na celu integrację, wymianę doświadczeń i promowanie polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. To trzydniowa impreza składająca się z debat, warsztatów i spotkań.
W poprzednich latach, studenci mogli poznać Macieja Orłosia, Mateusza Damięckiego, Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, historyczkę sztuki i byłą dyrektorkę Galerii Sztuki Zachęta Andę Rottenberg, czy byłego Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego. Congress of Polish Student Societies odbywa się zwykle w pierwszym kwartale roku – za każdym razem jest organizowane przez Polish Society na innej uczelni.
Tutaj znajdziesz artykuł napisany przed kongresem w 2019 roku, który miał miejsce w Oxfordzie i który postawił poprzeczkę organizatorom następnych kongresów bardzo wysoko.
Poland 2.0
Poland 2.0 to relatywnie młoda impreza, bo odbywająca się od zaledwie dwóch lat na Imperial College London, poświęcona głównie tematyce innowacji biznesowo-technologicznym, ale również w zakresie medycyny, nauki i edukacji. Poland 2.0 to świetna przestrzeń wymiany idei, promocji przedsiębiorczości i networkingu. Trzecia edycja imprezy odbędzie się 18 Listopada 2017 roku w Londynie, szczegóły znaleźć będzie można na stronie internetowej.
Leaders: Poland in a Global World
Ostatnim, wschodzącym wydarzeniem, które ma za sobą dopiero jedną edycję, które odbyła się w styczniu 2017 roku, jest “Leaders: Poland in a Global World” zorganizowany przez Polish Society na University College London. To wydarzenie o zabarwieniu typowo politycznym, które w tym roku gościło takie postacie jak były prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka czy dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza – Paweł Potoroczyn. Debatowano między innymi o skutkach Brexitu, Nowym Szlaku Jedwabnym i kulturze polskiej.
Drogi aplikancie i studencie…
Studia w Wielkiej Brytanii oferują Ci o wiele więcej, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Nie oznaczają natomiast odcięcia się od polskiej kultury i tradycji, bo te będziesz mógł/mogła poczuć niejednokrotnie, dzięki wyżej wymienionym wydarzeniom. Warto również stać się częścią polskiej społeczności studenckiej, która z pewnością prężnie działa w progach uniwersytetu, na który zaaplikowałeś/aś.