Studia w Anglii - studiowanie za granicą | sp.edu.pl

Podstawowe informacje

o studiach magisterskich w UK

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co umożliwia Ci wyjazd na studia w Anglii,
  • jak wygląda proces aplikacji na studia magisterskie w UK,
  • o kredycie studenckim i innych finansach,
  • co musisz zrobić, aby móc aplikować na brytyjską magisterkę.
Studia magisterskie w Anglii to edukacja na bardzo wysokim poziomie czy niezastąpiona możliwość nabycia umiejętności praktycznych i bardzo specjalistycznych. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć:
OK, przejdźmy do rzeczy!

Tryby magisterki i ich długość

Studia magisterskie w UK dzielą się na full-time i part-time, czyli studia roczne* i dwuletnie. Nie mniej jednak, oba te tryby oferują zajęcia od poniedziałku do piątku w określonych godzinach.

Magisterka full-time zajmuje zwykle kilkanaście godzin tygodniowo na kampusie, oferując część zajęć w formie wykładów i część w formie zajęć praktycznych typu tutoriale i seminaria. Jak możesz się pewnie domyślić, tryb part-time to o połowę zajęć tygodniowo mniej.

Z reguły nie są oferowane studia wieczorowe (głównie taką opcję oferuje tylko Birkbeck, University of London, czyli londyńska uczelnia wieczorowa), a dla najbardziej zapracowanych dostępną opcją są studia online w ramach distance-learning. Brytyjska magisterka jest bardzo czasochłonna i wymagająca, dlatego praca full-time w trakcie studiów full-time praktycznie nie wchodzi w grę.

Szczegółowo opisaliśmy studia magisterskie full-time i part-time oraz ich różnice i to, która opcja może być dla Ciebie lepsza w specjalnym artykule tutaj.

*istnieją wyjątki takie jak np. Physiotherapy czy Dietetics, które w ramach studiów full-time trwają 2 lata.

Co mogę studiować na magisterce?

Sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Magisterkę w UK możesz robić z takiego samego kierunku, jaki studiowałeś/aś na licencjacie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie – o wiele częstszym jest wybieranie kierunku, który nie jest bezpośrednio związany z poprzednim, ale ma wiele podobnych zagadnień. Dzięki temu nie tylko rozwiniesz zdobyte już umiejętności, ale i nauczysz się czegoś nowego, tym samym otwierając sobie drogę do wielu, niedostępnych wcześniej, ścieżek kariery. Oto przykłady takich sytuacji z życia naszych studentów:

  • absolwentka Banking & Finance udała się na magisterkę z Data Analytics, a absolwent Finance & Economics – na Statistics
  • absolwent Animation wybrał magisterkę z Game Design
  • absolwent Marketing Management zaaplikowała na studia drugiego stopnia z Advertising & Media Communication
  • absolwentka Mathematics poszła po licencjacie na Artificial Intelligence
  • absolwentka English Language & Creative Writing zdecydowała się na magisterkę z Journalism
  • absolwent International Relations & Politics, zrobił drugi stopień z Peace & War Studies
  • absolwentka Biochemistry wybrała magisterkę z Genetics

Można by tak wymieniać bez końca, ale można też skupić się na innym zjawisku. Otóż, w UK istnieje sporo magisterek w ramach tzw. “conversion courses”. Oznacza to, że możesz studiować kierunek na studiach drugiego stopnia po licencjacie z czegoś totalnie innego. Na przykład, Newcastle University oferuje w taki sposób Computer Science, a Cardiff University – Psychology.

Proces aplikacji, wymagania i deadline’y

Proces aplikacji na studia magisterskie zazwyczaj nie odbywa się przez system UCAS, jak to wygląda w przypadku studiów pierwszego stopnia. Aplikację należy składać bezpośrednio do wybranych uczelni, co sprawia, że masz nieograniczoną liczbę wyborów!

Dokumenty, jakie potrzebujesz na początek, to specjalny personal statement (list motywacyjny) oraz 1 lub dwie referencje. Później należy dosłać uczelni skan swojego dyplomu z licencjatu (razem ze skanem tłumaczenia przysięgłego, jeśli dyplom nie jest z brytyjskiej lub anglojęzycznej uczelni) oraz wyniki z egzaminu językowego typu IELTS (jeśli licencjat robiło się np. w Polsce, a nie w UK). W wielu przypadkach, w trakcie aplikacji, możesz też zostać zaproszony/a na interview.

Kwestia deadline’ów to również skomplikowana sprawa, jako, że nie ma odgórnie ustalonych terminów. Zwykle im szybciej tym lepiej, co nie zwalnia aplikanta z pilnowania aktualnych informacji na stronach uczelni.

Po więcej szczegółów dot. rekrutacji, wymagań i terminów, zajrzyj na naszą stronę poświęconą tym tematom!

Kredyt studencki, finanse i stypendia

Kwestia finansów na studiach magisterskich w UK jest bardziej skomplikowana niż w przypadku licencjatu. Każdy kierunek na każdej uczelni to inna wysokość czesnego*.

Na szczęście, jest dostępny jeden** rządowy kredyt studencki na magisterkę przelewany na Twoje konto. Przysługuje on wszystkim obywatelom UE, którzy nie mają tytułu mgr, a posiadają status (pre-)settled w UK***. Kredyt wynosi £11836, podczas, gdy większość kierunków wymaga czesnego w wysokości ok. 8-10 tys. funtów. Oznacza to, że reszta pieniędzy trafia do Twojej kieszeni.

Ponadto, niewielka część uczelni oferuje różnego rodzaju stypendia zazwyczaj w formie drobnej zniżki na czesne. Stypendia są jednak rzadkością i nie powinno się na nie liczyć w trakcie planowania swoich funduszy na utrzymanie i czesne.

Jeśli chcesz poznać szczegóły dot. spłacania kredytu oraz jak utrzymać się na studiach i na jakie stypendia można liczyć, zapraszamy do naszej specjalnej strony poświęconej finansom na studiach magisterskich w Anglii.

*jeśli masz status (pre-)settled, to dotyczy Cię czesne dla Home/UK, nie dla EU/International
**na magisterce w UK dostępne jest tylko jedno finansowanie, opisane powyżej (nie ma żadnego innego typu kredyt na utrzymanie)
***opisane warunki dotyczą roku akademickiego 2022/23 – nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia od rządu, że zostaną one utrzymane na rok 2023/22, jednak w naszej opinii, nic nie wskazuje na jakiekolwiek zmiany

Światowej klasy standardy akademickie to podstawa

Wysoki poziom i zupełnie inne podejście do nauczania sprawiają, że studenci mają dużo szacunku do swoich przedmiotów, jak i wykładowców i rówieśników. Możesz stać się tego częścią.

Najlepszym dowodem na to, że w Anglii znajdują się świetne uniwersytety jest fakt, że w rankingu QS aż cztery z nich znalazły się w ścisłej czołówce, a wiele innych na bardzo wysokich pozycjach. Posiadanie w sąsiedztwie wybitnych uniwersytetów wymaga od wszystkich uczelni w UK, by wciąż doskonaliły się, podnosiły swój poziom nauczania oraz stawały się bardziej przyjazne studentom. To sprawia, że uczeń w Wielkiej Brytanii traktowany jest jak klient. Uczelnie więc walczą o to, aby student je wybrał, a następnie na nich pozostał.

Ponadto, uczelnie brytyjskie oferują również mnóstwo kierunków badawczych, które nastawione są na research w danej dziedzinie. Poza tym, wcale nie trzeba mieć dyplomu z danego kierunku na poziomie licencjackim, żeby móc realizować go na studiach drugiego stopnia. Kursy te mogą się od siebie różnić, co jest świetną opcją dla osób, które wolą nie ograniczać się do jednej dziedziny nauki, a rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę w kilku innych. Po to zostały stworzony tzw. conversion courses.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐