Magisterka w Anglii - czym różni się od tej w Polsce?

Magisterka w Anglii

czym różni się od tej w Polsce?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czym cechują się studia magisterskie w UK,
  • jakie wsparcie możesz uzyskać od brytyjskiej uczelni,
  • ile trwa magisterka i czym się kończy.

Wiele osób, które ukończyły szkołę średnią i zdały egzamin dojrzałości, jest zbyt młodych i niepewnych, aby wyprowadzić się za granicę i rozpocząć tam studia. Jednak, gdy w wieku dwudziestu kilku lat zyskują tytuł licencjata bądź inżyniera, są często o wiele dojrzalsi a także bardziej doświadczeni i otwarci na świat. To z pewnością ułatwia podjęcie decyzji o rozpoczęciu studiów magisterskich za granicą i podwyższenie swoich szans na znalezienie odpowiedniej pracy w niezwykle szybko rozwijającym się świecie. W takim wypadku, najatrakcyjniejszą opcją, są studia magisterskie w Anglii – finansowane przez rządowy kredyt studencki i dostępne dla wszystkich Polaków, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia w jakimkolwiek kraju (również w Polsce) i mają status pre-settled w UK.

Wsparcie ze strony uczelni

Brytyjskie uczelnie bardzo dbają o to, aby zapewnić swoim studentom jak najlepsze wsparcie. Wychodzą im na przeciw, nieustannie dostosowując się do ich potrzeb oraz wymagań. Każdy problem zostaje natychmiast rozwiązywany, a wszystko to odbywa się w przyjaznej atmosferze. W przypadku studiów magisterskich, uniwersytety w Anglii często oferują tzw. careers service. Studenci mają możliwość oddać swoje CV oraz cover letters do sprawdzenia profesjonalistom. Istnieje również mnóstwo programów wspierających studentów oraz ich firmy a także oferujących business mentoring, a to wszystko przysługuje nawet do 3 lat po ukończeniu studiów!

W dodatku, jeszcze w trakcie studiów, uniwersytety umożliwiają swoim studentom pracowanie na terenie kampusu, często jako ambasador, bądź pomagają w znalezieniu płatnych staży, dzięki czemu praktyczne umiejętności można zdobyć już podczas nauki!

Wybór kierunku studiów

W Polsce studenci na magisterce, powinni realizować ten sam kierunek, którego podjęli się w poprzednich latach. Natomiast, w Anglii wygląda to całkowicie inaczej. Dla przykładu, aby rozpocząć studia biznesowe drugiego stopnia, wcale nie trzeba posiadać tytułu licencjata nauk biznesowych (tyczy się to również innych kursów). Taki system daje studentom wolną rękę w wyborze swoich ścieżek edukacyjnych i jest on idealny w szczególności dla tych, którzy nie lubią ograniczać się do jednej dziedziny nauki.

Ponadto, szkoły wyższe w Polsce nie oferują kierunków badawczych na studiach niższego stopnia, niż doktorancki. Na szczęście, angielskie uczelnie mogą pochwalić się sporym wyborem takich kursów poświęconych osobom, które chciałyby przeprowadzić szczegółowe badania w zakresie studiowanej dziedziny.

Długość studiów oraz praca magisterska

Studia magisterskie w Anglii są 2 razy krótsze od tych w Polsce. Student spędza tylko rok na zdobywaniu praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu wybranego kierunku. W tym czasie pisze również pracę magisterką pod okiem swojego tutora, który na bieżąco sprawdza postęp i daje bezcenne wskazówki. Ponadto, praca, w porównaniu do jej polskiego odpowiednika, mieści się zazwyczaj w 20 stronach i nie wymaga obrony, co tyczy się również studiów licencjackich. Brytyjski system edukacji wyższej oszczędza tym samym studentom stresu związanego z obroną pracy i odpowiadaniem na pytania zadawane przez komisję.

Nieustanny rozwój kampusów

Uniwersytety na Wyspach są swego rodzaju placówkami prywatnymi i pobierają wysokie opłaty za czesne (co oczywiście pokrywane jest w pełni przez rządowy kredyt studencki). Dysponują więc one ogromnymi sumami, które nieustannie inwestują w rozbudowę całego kampusu i poszczególnych pracowni a także w zakup sprzętu najwyższej jakości, jak na przykład drukarki 3d czy wszelkiego rodzaju symulatory. Powiększane są również stanowiska pracy o nowe komputery z różnymi oprogramowaniami oraz miejsca do nauki w nowoczesnych bibliotekach, które otwarte są 24/7. Dzięki temu, wszyscy studenci znajdą dla siebie odpowiednie miejsce do nauki na uczelni podczas “gorących okresów” oznaczających egzaminy i terminy oddania wszelakich prac.

Zajęcia extra, życie towarzyskie

Każda brytyjska uczelnia oferuje od kilkudziesięciu do kilkuset stowarzyszeń studenckich prowadzonych przez studentów dla studentów. Zaczynając od tych bardziej rozrywkowych, jak na przykład Beer Pong Club, Canoe Clubczy Game of Thrones Society, przechodząc do Polish Students Society i kończąc na naukowych, typu Biological Science Society lub Law Students Society. Co więcej, Wielka Brytania słynie ze światowej klasy sympozjów i forów naukowych oraz kongresów. Jest to więc idealne miejsce na rozwijanie swoich zainteresowań i poznawanie wartościowych osób z różnych krajów, jednocześnie zdobywając wiedzę i cenne umiejętności na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na świecie.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Mieszkanie na studiach w UK – akademik czy prywatne mieszkanie?

Dowiedz się wszystkiego o prywatnym mieszkaniu na studiach w Wielkiej Brytanii a także o uczelnianych i prywatnych akademikach.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐