Posiadanie dysleksji nie powinno nikogo powstrzymywać przed aplikacją na studia. Często jednak nie wiadomo jakiego typu pomoc jest oferowana przez placówkę oraz jak powinno się o nią ubiegać.
Dysleksja uznawana jest za zaburzenie neurologiczne, objawiające się wybiórczymi trudnościami w nauce. Dlatego też każdy uniwersytet powinien zapewnić potrzebującym uczniom należytą pomoc. Jej stopień różni się w zależności od uczelni, jednakże dyslektycy zazwyczaj mogą liczyć na:
- dostosowanie egzaminów do własnych potrzeb (np. wydłużony czas),
- wydłużenie terminu na realizację projektów i prac,
- wsparcie nauczycieli w nauce
- potencjalnie wsparcie finansowe
Co warto wiedzieć przed złożeniem aplikacji
Brytyjskie uczelnie niezwykle dobrze dbają o studentów z dysleksją. Ważne jest skontaktowanie się z wybraną uczelnią, aby zaczerpnąć jak najwięcej informacji. Najczęściej zadawane pytania:
- jakie udogodnienia oferowane są dla kandydatów z dysleksją (specjalne czcionki, style)?
- czy dozwolone są technologie, które mogłyby pomóc w egzaminach, np. syntezatory głosu czy systemy rozpoznawania mowy?
- jakie są kryteria egzaminacyjne: czy problemy z gramatyką i pisownią są oceniane według obecnego systemu?
- jeśli podejmujesz dwa kierunki, czy możesz być pewny, że godziny zajęć nie będą ze sobą kolidować?
- jakie formy egzaminów obowiązują na uczelni i czy sprawią one potencjalne trudności osobom z dysleksją (np. testy wielokrotnego wyboru, w szczególności na wyświetlaczu, lub nawigacja między dużą liczbą stron)?
Ubieganie się o dodatkowe wsparcie
Jeśli spełniasz określone normy, możesz ubiegać się o dodatkowe wsparcie dla dyslektyków (Disabled Students’ Allowances – DSA) przez różne organizacje przeznaczone dla studentów. Jest ono zazwyczaj pomocą w postaci dóbr materialnych, np. sprzętu informatycznego, różnorodnych programów specjalistycznych (połączonych ze specjalnymi kursami) czy też odpowiedniego wyposażenia, np. dyktafonów cyfrowych. Istnieje także możliwość pomocy finansowej o wartości nawet do £5161 na cały okres trwania nauki. Do innych udogodnień możemy zaliczyć m.in. możliwość nauki pod okiem nauczyciela-specjalisty.
Wymagane dokumenty
Niezbędną częścią aplikacji będzie dostarczenie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego o posiadanej dysleksji. Możemy otrzymać je od osób takich jak psycholog edukacyjny. Kiedy uczelnia oraz Student Finance pozytywnie rozpatrzą Twoje podanie, kolejnym etapem będzie stworzenie wraz z Access Centre właściwego dokumentu, w którym określone zostaną Twoje potrzeby. Specjaliści rozważą wówczas potencjalnie możliwe do uzyskania wsparcie. Gdy ich ocena zostanie zaakceptowana przez Student Finance, będziesz miał możliwość otrzymania wyposażenia i adekwatnych do Twoich potrzeb pomocy naukowych.
Złóż wniosek wcześniej
Proces aplikacji w celu zdobycia wszelkich pomocy może potrwać kilka miesięcy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest złożenie aplikacji odpowiednio wcześnie. Wnioski przyjmowane są od stycznia roku, w którym zamierzasz zacząć studia.