Czy warto robić magisterkę w Wielkiej Brytanii? - Studia w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Czy warto robić magisterkę w UK

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • w jakim przypadku tytuł magistra może pomóc,
  • dlaczego magisterka może Cię wyróżnić,
  • czy licencjat wystarcza,
  • jak wybrać i złożyć podanie na studia magisterskie w UK.

Choć Brexit odebrał na dobre finansowanie studiów w UK dla nowo przyjezdnych studentów bez statusu pre-settled, to dla studentów i absolwentów brytyjskich uczelni posiadających ten status, magisterka na Wyspach stoi otworem. Jednak czy jest to w ogóle opłacalne? Otóż, ukończone studia magisterskie mogą dać wiele możliwości, niekiedy nawet pewnego rodzaju przewagę. Jednak coraz częściej dochodzi do tego, że stają się po prostu niezbędne.

W Wielkiej Brytanii studia magisterskie trwają zazwyczaj jeden pełen rok akademicki (jeśli podejmiemy je w pełnym wymiarze godzin) i wymagają nieco więcej zaangażowania, aniżeli studia licencjackie. Niech nie zrazi Cię jednak ogrom pracy, jaką trzeba wykonać, aby zdobyć wymarzony tytułu magistra. Po osiągnięciu celu – satysfakcja gwarantowana!

Obecnie mówi się, że wraz ze wzrostem liczby osób kończących pierwszy stopień studiów, nie warto poprzestawać na tym etapie. Dlatego w obawie przed “potencjalnym brakiem pracy” dążymy do tego, aby zdobyć jak najwyższe wykształcenie. Inwestycja w samego siebie to najlepsza lokata, jaką możemy założyć w młodym wieku. Jednak wgląd na obecny stan rynku pracy niekiedy sprawia, że zrezygnowani powracamy na uczelnię, aby nabyć dodatkowe kwalifikacje oraz tytuły. Ale czy jest to naprawdę konieczne?

Weź pod uwagę pandemię i rynek pracy

Pandemia znacząco zmieni nie tylko naturę studiów w Wielkiej Brytanii, ale i sytuację na rynku pracy. Jak? Dlaczego? Co ze studiami zdalnymi? Czy to oznacza, że magisterka w UK okaże się niemal niezbędna do znalezienia odpowiedniej pracy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w tym specjalnym artykule.

W jakim przypadku dodatkowy tytuł naprawdę może pomóc?

W niektórych sytuacjach ukończenie studiów wyższych może przynieść ogromne korzyści. Przykładowo, jeśli swoją karierę zamierzasz rozpocząć w zawodzie tłumacza, pracownika socjalnego, architekta, psychologa czy nawet meteorologa, pamiętaj, że dodatkowy tytuł naukowy będzie pożyteczny. Ba! Czasem nawet niezbędny. W obliczu oblegania miejsc pracy przez młodych ludzi, pracodawcy wymagają jak najlepszego wykształcenia od swoich przyszłych pracowników. Jest to pewnego rodzaju “naukowa walka”, gdyż każdy chce zdobyć pożądane stanowisko. Natomiast w przypadku innych ścieżek zawodowych, gdzie tytuł magistra staje się konieczny, niezbędna jest kontynuacja edukacji w formie stworzenia pracy naukowej, tzw. doktoratu. Dlatego też warto określić się jak najwcześniej, dokładnie sprecyzować swoje ambicje i cele, by przygotować się jak najlepiej.

Dlaczego studia podyplomowe mogą Cię wyróżnić?

W niektórych dziedzinach, przeważnie jeśli chodzi o przedmioty ścisłe, poza zrobieniem licencjatu masz rownież masz możliwość podjęcia dodatkowego, jednorocznego kursu magisterskiego. Możesz również od razu podjąć się czteroletnich studiów, które ostatecznie również pozwolą Ci otrzymać tytuł magistra.

W dzisiejszych czasach przemysł i środowisko akademickie w Wielkiej Brytanii chętniej przyjmują kandydatów ukierunkowanych na zdobycie tytułu magisterskiego (gdyż stanowią oni mocniejszy filar w branży), aniżeli ich koledzy po trzyletniej nauce.

Czy licencjat nie wystarczy?

Pojawia się kolejne pytanie: czy nie wystarczy ograniczyć się tylko do trzyletnich studiów licencjackich? Historycznie, w Wielkiej Brytanii stosunkowo niewielka liczba pracodawców zwykła wymagać tytułu magistra od absolwentów studiów licencjackich odbytych w Wielkiej Brytanii. W ich przypadku najczęściej zdarza się, że wymagania do wykonywanego zawodu sprowadzają się zaledwie do sprecyzowania potrzebnych umiejętności dodatkowych, zdobytych w trakcie dobrej jakości staży. Często używanym argumentem jest stwierdzenie, iż spotykając się w pracy z czymś nowym, należy indywidualnie podejść do tematu. W dzisiejszych czasach dostępność różnorakich źródeł i chęć samokształcenia się ludzi młodych stanowi częste zjawisko.

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że świeżo upieczony magister znajduje taką samą pracę, jak kolega kończący studia licencjackie. W takim wypadku sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wyższy tytuł będzie miał istotny wpływ na przyszła karierę. Prawdopodobieństwo, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszymy pytanie „W jaki sposób rozwijał pan swój potencjał?” może być takie samo, jak to, że pojawi się prośba o „wymienienie posiadanych tytułów i kwalifikacji”.

Weźmy pod uwagę statystyki absolwentów z 2012 roku. Ponad 120 000 osobom, które ukończyły studia licencjackie, uzyskany tytuł okazał się być w zupełności wystarczający, aby otrzymać pracę. Z reguły osiągając określony wiek (21-24 lat), uczniowie postawieni są przed ważnym akademickim wyborem, gdyż mogą podjąć studia doktoranckie. Wracając do statystyk: wskaźnik bezrobocia studentów, którzy osiągnęli ów wiek i pierwszy stopień naukowy, jednocześnie nie podejmując się dalszego kształcenia, wahał się w przedziale od 8-9% (dla absolwentów zatrudnionych w przeciągu 6 miesięcy po ukończeniu kursu). Co ciekawe, statystyki dotyczące lepiej wykształconych osób – magistrów – są identyczne ze statystykami dla ludzi z niższym stopniem naukowym. 

Jak wybrać i złożyć podanie na studia magisterskie?

Dla wszystkich osób zainteresowanych najważniejszą kwestią będzie wybór kierunku i uczelni. Jeżeli chodzi o kierunek, to jest to oczywiście sprawa bardzo indywidualna. Aby dokonać możliwie najlepszego wyboru, serdecznie zachęcamy i zapraszamy do konsultacji w tej kwestii poprzez naszego messengera SP. W przypadku wyboru uczelni warto pamiętać, że w Wielkiej Brytanii jest 126 uniwersytetów znajdujących się w głównych rankingach, takich jak ten publikowany przez The Times – wybór jest więc ogromny, a potrzeby studenta studiów drugiego stopnia znacząco się różnią od tych, jakie ma dziewiętnastolatek wkraczający pierwszy raz w progi uniwersytetu. Daj nam znać, a pomożemy Ci podjąć odpowiednie decyzji i przejść przez cały proces bezpośredniej rekrutacji szybko i sprawnie.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐