Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, wszyscy obywatele UE chcący zostać na dłużej (lub na stałe) na Wyspach i w pełni korzystać z praw przysługujących Brytyjczykom (w tym z rządowego finansowania studiów), muszą zaaplikować o status pre-settled (lub settled, jeśli mieszkasz w UK ponad 5 lat). Innymi słowy, chodzi o status osoby wstępnie osiedlonej lub osiedlonej, w zależności od tego ile lat spędziło się do tej pory w Wielkiej Brytanii.
Jeśli mieszkasz na terenie Wielkiej Brytanii i masz już status przynajmniej wstępnego osiedleńca (pre-settled), to następny paragraf jest skierowany właśnie dla Ciebie!
A jeśli nie masz jeszcze tego statusu i/lub nie wiesz jak zabrać się za aplikację o niego, przeskocz następny paragraf i zapoznaj się z tym, co po nim napisaliśmy, gdyż te informacje kierujemy właśnie do Ciebie! 🙂
Status (pre-)settled a studia w UK – jakie mam możliwości?
Jako brytyjski rezydent ze statusem (pre-)settled, znajdujesz się w pewnym sensie w uprzywilejowanym gronie obywateli UE, którzy mimo Brexitu mogą zacząć studia na Wyspach z pełnym wsparciem finansowym od brytyjskiego rządu w 2021 roku lub później.
Jeśli nigdy wcześniej nie zastanawiałeś/aś się nad kwestią rozpoczęcia studiów na jednej z brytyjskich uczelni, warto zrobić to teraz z kilku prostych powodów:
- na studia w UK można dostać się ze starą polską maturą, niskimi wynikami czy nawet bez matury w ogóle;
- papier z brytyjskiego uniwersytetu będzie świetnym punktem w Twoim CV, który pozwoli Ci polepszyć sobie warunki pracy jak i zarobki;
- w trakcie studiów można otrzymać rządowe finansowanie nie tylko na czesne ale i na utrzymanie;
- można również liczyć na opiekę na dziecko, jeśli je posiadasz, a chciał(a)byś zrobić coś dla siebie i podnieść swoje kwalifikacje.
Wielka Brytania oferuje ponad 100 uniwersytetów i setki kierunków. Napisz do nas na messengera i dowiedz się jakie masz opcje. 🙂
A jeśli nie mam jeszcze statusu – co on mi da?
Dzięki statusowi zarówno osoby wstępnie osiedlonej jak i osiedlonej, masz zagwarantowane po Brexicie takie same prawa, jakie ma każdy Brytyjczyk oraz jakie miałeś/aś dotychczas, jako osoba z Unii Europejskiej mieszkająca w Wielkiej Brytanii przed Brexitem. Oznacza to, że z uzyskanym statusem (bez względu na dalszą sytuację polityczną jak i dokładne warunki Brexitu) możesz w praktyce:
- wciąż korzystać z usług NHS (odpowiednik polskiego NFZ) na starych zasadach;
- legalnie wynajmować mieszkanie i podejmować pracę;
- podróżować do oraz z Wielkiej Brytanii bez żadnych formalności i na starych zasadach;
- korzystać z takich samych benefitów, jak dotychczas;
- otrzymywać rządowe kredyty studenckie.
Ważność statusu pre-settled, a więc i praw otrzymanych razem z tym statusem, to 5 lat. W tym czasie, po “odhaczeniu” pełnych 5 lat w Wielkiej Brytanii, aplikuje się o status settled, który nie ma terminu ważności oraz może uprawniać później do aplikacji o brytyjskie obywatelstwo.
Kto może i powinien zaaplikować o status (pre-)settled?
W chwili obecnej, po 2021 roku, otrzymanie statusu (pre-)settled w większości wypadków jest już niestety niemożliwe. O status mogą ubiegać się w tym momencie osoby, których przynajmniej jeden z rodziców posiada obecnie status (na zasadzie ‘dziedziczenia’) oraz osoby z Ukrainy, które mogą ubiegać się o status osiedlenia w związku z wojną wywołaną na terenie Ukrainy przez Rosję.
Do kiedy należy aplikować?
Aplikacja o oba statusy teoretycznie trwała do maja 2021 roku, jednak w wyjątkowych sytuacjach osoby kwalifikujące się do otrzymania statusu mogą dalej składać aplikacje.
Ile kosztuje aplikacja i jak aplikować o pre-settled status w UK?
Samo złożenie aplikacji trwa około 10-15 minut, po czym brytyjski Home Office rozpatruje aplikację – może to potrwać kilka dni, w skrajnych wypadkach nawet kilka tygodni – uzbrój się więc w cierpliwość.
Aby złożyć aplikację, nie musisz wychodzić z domu, aplikacja odbywa się w pełni online za pośrednictwem strony rządowej.