W sieci łatwo znaleźć wiele poradników o tym co powinieneś zamieścić w swoim Personal Statement, jednak rzadko kiedy pisze ktoś o tym, czego w PS’ie unikać. Przeczytaliśmy i sprawdziliśmy ponad 1000 personali naszych aplikantów i stworzyliśmy listę rzeczy, których sugerujemy nie dodawać do swoich prac.
Niepoprawna pisownia, błędy gramatyczne, interpunkcja
Po napisaniu swojego Personal Statement, nie zapomnij sprawdzić go kilkukrotnie pod kątem podanych wyżej zagadnień. Błędy tego typu są z pozoru błahe, jednak mogą skutkować odrzuceniem Twojej aplikacji w szczególności, gdy starasz się o miejsce na kierunkach cieszących się dużą popularnością.
Długie zdania
Postaraj się, aby Twoje zdania były krótkie i zwięzłe. Jeśli jednak któreś z nich ciągnie się przez kilka linijek i jest oddzielone przecinkami lub, co gorsza, nie jest oddzielone żadnymi znakami interpunkcyjnymi, podziel je na kilka krótszych zdań.
Aby uniknąć pisania “tasiemców”, używaj jak najwięcej linking words takich, jak: besides, moreover, what is more, on the other hand, however, although, nevertheless, nonetheless, in spite of itd.
Oczywiste stwierdzenia
„In my work experience I have learnt to deal with the stress, which is an important skill in saving people”. W tym zdaniu ostatnia część jest niepotrzebna. Ludzie zajmujący się rekrutacją nie chcą, żebyś wyjaśniał im, że radzenie sobie ze stresem jest ważną umiejętnością. Zamiast tego zależy im, abyś opowiedział, jak i do jakiego stopnia się jej nauczyłeś.
Wymuszone, nienaturalne słownictwo
Nie używaj słownictwa, po które nie sięgnąłbyś w codziennej rozmowie. W przeciwnym razie możesz brzmieć dość fałszywie, a to na pewno nie wpłynie pozytywnie na odbiór Twojej osoby. O ile personal statement to list formalny, o tyle nie warto zaprzątać sobie słownictwem, którego nikt już od dawna nie używa.
Kłamstwa i plagiat
UCAS posługuje się systemem, który skutecznie rozpoznaje plagiaty. Dzięki temu uniwersytety są natychmiastowo informowane o każdym oszustwie, co automatycznie dyskwalifikuje aplikanta z rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii.
Jeśli chodzi o kłamstwa, nie mów, że przeczytałeś jakąś książkę, skoro tak nie było. Nigdy nie wiesz, czy nie wyjdzie to na jaw, na przykład podczas interview.
Powtarzanie o swoich szkolnych osiągnięciach
Twoje oceny, kwalifikacje czy przedmioty, które zdajesz na maturze są już wymienione w aplikacji UCAS, więc nie musisz wspominać o nich w swoim Personal Statement. Masz tylko 4000 znaków (ze spacjami!) do wykorzystania i udowodnienia, że jesteś właściwą osobą na dany kierunek. Nie marnuj ich na pisanie o tym, o czym mówi cała Twoja aplikacja UCAS.
Używanie słowa ‘passion’
‘Passion’ (lub ‘passionate’) to niesamowicie nadużywane słowo w personalach, zwłaszcza przez polskich aplikantów. Postaraj się uwydatnić swoje pasje bez używania słowa ‘passion’. Kolejny raz – nie opisuj czegoś, a pokaż. Podeprzyj swoje tezy prawdziwymi wydarzeniami z Twojego życia, które są dowodem na to, o czym piszesz. Na pewno dasz radę – zwłaszcza z naszym wsparciem!
Pytania retoryczne i „lanie wody”.
‘So why medicine?’, ‘So why am I the best person for a place on your course?’ – I DON’T KNOW, YOU TELL ME! ?
Pytania retoryczne tego typu brzmią dość protekcjonalnie. Nie pełnią żadnej roli i zajmują niepotrzebnie miejsce w Twoim liście motywacyjnym, który i tak jest ograniczony przez limity znaków i linijek. To samo tyczy się przysłowiowego „lania wody”. Bądź konkretny – napisz tezę i poprzyj ją odpowiednimi sytuacjami, krótko i na temat!
Truizmy
Tutorzy bardzo często narzekają na zdania typu: ‘when I was young’, ‘since I was a child’, ‘I have a thirst for knowledge’. Czytają takie rzeczy w setkach tysięcy personali, a wolą zdecydowanie dowiedzieć o tym, co inspiruje Cię lub zmienia Twoje życie teraz oraz dlaczego jesteś idealny aplikantem na dany kierunek teraz.
Wychwalanie siebie
‘I believe I am highly motivated person’, ‘I am proud of my vast achievement’. Zamiast tego, opisz konkretne sytuacje, które dostarczą dowody. Nie mów – pokaż! Dzięki temu nie wyjdziesz na chwalipiętę. I po raz kolejny: teza -> dowody. W praktyce, to nie jest takie trudne jak by się mogło wydawać.
Cytaty
Tutorzy chcą poznać Ciebie oraz Twoje zdanie – nie Einsteina, Napoleona czy Archimedesa. Cytaty są niepotrzebne, a wręcz bardzo irytujące. Postaraj się pokazać siebie i nie trać ilości słów na coś, co może Ci w najgorszym wypadku zaszkodzić. Co więcej, nigdy nie zaczynaj swojej pracy od cytatu, chyba, że chcesz, aby tutorzy czytający Twoją pracę już na samym początku byli “zmęczeni” i niezainteresowani.
Bycie śmiesznym
Staraj się nie żartować w swoim personalu. Nie każdy może zrozumieć Twój żart, a poza tym nie wszyscy mają poczucie humoru. Bycie ‘funny’ jest dość ryzykowne, więc lepiej bądź w tej kwestii ostrożny. Personal statement to Twoje “być albo nie być”.
Listy
Unikaj podawania list wykonywanych do tej pory zawodów, przeczytanych książek czy krajów, które zwiedziłeś. Zamiast tego opowiedz, czego się nauczyłeś. Pokaż wyciągnięte wnioski z wszelkich sytuacji. Nie wyliczaj również swoich kwalifikacji, czy – co gorsza – matur i ocen ze szkoły średniej. Nie to jest teraz najważniejsze – skup się na swoich umiejętnościach i tym, co możesz zaoferować uczelni w zamian za przyjęcie.
Negatywne komentarze i wymówki
Skup się na swoich pozytywnych cechach oraz na tym, co udało Ci się dokonać. Nie pisz, dlaczego coś Ci nie wyszło lub dlaczego nie zdałeś jakiegoś egzaminu. Pokaż się od jak najlepszej strony, my z przyjemnością Ci w tym pomożemy!
Pochlebstwa
‘It would be an honour to be offered a place in your university…’ – nie tego dział rekrutacji od Ciebie wymaga. Lepiej pokaż, co możesz zaoferować uczelni lub czego oczekujesz nauczyć się w jej murach, a nie, że wybierasz ich uniwersytet ze względu na rok założenia i reputację. Uczelnie doskonale znają swoją wartość – teraz chcą poznać Twoją!
Nazwy uniwersytetów
Nie wspominaj na jakie uniwersytety chcesz się dostać, chyba, że składasz aplikację tylko na jedną uczelnię. Uczelnie szukają możliwie najwięcej sposobów, aby zredukować listę aplikantów – nie ułatwiaj im tego. Zamiast wymieniać nazwy uczelni, na które aplikujesz, użyj sformułowań typu “your university”.
Bycie schematycznym
Często słyszymy od uniwersytetów, że dostają zbyt dużą ilość schematycznych Personal Statements. Są pewne kryteria i wymogi związane z pisaniem swojego listu, jednak nie oznacza to, że nie możesz użyć wyobraźni. Nie bój się pokazać swojej indywidualności!
Niezwiązane z niczym fakty
Zanim napiszesz w swoim Personal Statement, że grałeś w tenisa przez 10 lat lub pojechałeś na szkolną wycieczkę w góry, gdy byłeś trzynastolatkiem, zadaj sobie pytanie ’so what?’. Czy to, o czym chcesz opowiedzieć ma jakiś związek z Twoim wymarzonym kierunkiem i pomoże Ci się na niego dostać? Jeśli nie, daj sobie z tym spokój i skup się na tym, co rzeczywiście wyróżnia Cię spośród innych aplikantów i w czym jesteś dobry.
Podsumowując…
Unikanie powyższych błędów, pisanie personala zgodnie z naszym interaktywnym szablonem do PSa a także przekazania pracy do sprawdzenia nam, bez wątpienia zmaksymalizuje Twoje szanse na otrzymanie ofert od brytyjskich uniwersytetów.